DIECEZJA RADOMSKA
Średniowiecze i nauka w Wąchocku
Ks. dr Wojciech Wojtyła, przewodniczący komitetu organizacyjnego mówi, że średniowiecze to epoka pełna kontrastów. - Działają w niej z jednej strony silne tendencje unifikacyjne, jednoczące, mające na celu zjednoczenie państw chrześcijańskich, odzyskanie Palestyny i chrystianizację krajów pogańskich. Rzecznikiem tej dążności jest Kościół. Z drugiej strony występują tendencje odśrodkowe, prowadzące do procesów pogłębiania się różnic między danymi krajami, a w obrębie tych krajów między danymi regionami, dzielnicami i feudalnymi państewkami - mówi ks. Wojtyła.
Zwraca uwagę, że trwa również - w jednych okresach słabnie, w innych nasila się - walka o hegemonię między Kościołem a władzą świecką; papiestwem a cesarstwem, dworami książęcymi a biskupimi. Powstają wewnętrzne rozłamy w świecie chrześcijańskim. Wyodrębnia się ostatecznie ostry podział między światem bizantyjskim (greckim) z zachodnim (łacińskim).
Ks. Wojtyła podkreśla, że w średniowieczu ustały wprawdzie wędrówki ludów, ale nie jest to epoka pokoju. Trwają wojny zewnętrzne i wewnętrzne, sytuacja wielu państw daleka jest od stabilizacji. Pojawiają się schizmy i wojny religijne. Jednocześnie średniowiecze to okres, który w rozwoju europejskich kultur odegrał rolę szczególną. Rozwija się w nim nauka, sztuka, piśmiennictwo, powstają uniwersytety, jako ośrodki myśli naukowej. - To czas odkrywania spuścizny pozostawionej przez starożytnych. Szczególną rolę w rozwoju nauki odegrały powstałe w średniowieczu zakony żebracze dominikanów i franciszkanów. Celem sympozjum będzie wymiana poglądów na temat nauki oraz sposobów jej rozumienia i uprawiania w średniowieczu, a także ukazanie wpływu, jaki średniowieczni myśliciele i badacze wywarli na ukształtowanie się nowożytnej nauki - powiedział ks. Wojtyła.
Pierwsza sesja rozpocznie sie o godzinie 10.15. Wystąpią: ks. dr hab. Marek Jagodziński z KUL (Jak uprawiano teologię w średniowieczu?), dr Zbigniew Markwart - Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (Główne nurty myśli politycznej polskiego średniowiecza), ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda KUL (Caritas chrześcijańska w rozumieniu średniowiecznych teologów), dr Andrzej Pytlak UTH Radom (Cysterska reforma chorału w XII wieku).
Druga sesja rozpocznie sie o 12.15. Wystąpią: ks. dr Jarosław Wojtkun KUL (Wyprawa do średniowiecza kluczem do lektury teologii moralnej dzisiaj), dr hab. Dariusz Trześniowski, prof. UTH (Nowoczesne dziedzictwo św. Franciszka), dr hab. Krzysztof Ćwikliński, prof. UTH, (Średniowiecze w prozie polskiej okresu Dwudziestolecia Międzywojennego), ks. prof. dr hab. Edward Sienkiewicz Uniwersytet Szczeciński (Znaczenie filozofii średniowiecznej w rozwoju nauk) oraz dr Karol Dąbrowski UMCS Lublin („Obecność” średniowiecza w kształceniu polskich studentek i studentów prawa).Organizatorami konferencji są: Koło Naukowe Studentów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu oraz Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II – Instytut Jana Pawła II w Lublinie, Zakład Nauk o Państwie i Prawie, Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu i Polskie Towarzystwo Teologiczne. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Plus Radom.