Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Procesja czy Msza Święta?

środa, 25 maj 2016 12:43 / Autor: Radosław Mizera
Procesja czy Msza Święta?
Radosław Mizera
Do odważnego wyznania wiary w Jezusa Chrystusa - zachęca biskup radomski Henryk Tomasik przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Centralna procesja Bożego Ciała w Radomiu z udziałem wielu tysięcy osób, przejdzie od kościoła farnego do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Uczestniczą w niej głównie wierni z parafii katedralnej, farnej, św. Trójcy, św. Katarzyny i św. Stanisława. Początek procesji po Mszy świętej o godzinie 9.30 w farze.

Ordynariusz radomski wyraził smutek, że są osoby, które uczestniczą w procesji Bożego Ciała, ale bez udziału we Mszy świętej. - To wielka porażka. Udział w Eucharystii jest znakiem naszej wiary - mówił biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym. - To niebezpieczeństwo grozi nam wierzącym, gdy eliminujemy to co święte z naszego życia. Dlatego nie można nazwać niedzieli zakończeniem tygodnia. To dzień święty. Potrzebne jest uświęcenie czasu, przestrzeni i człowieka i temu służy niedziela, dzień Pański. Wielkim naszym zadaniem jest szacunek dla tego co święte, również dla niedzieli - powiedział biskup Tomasik.

Zdaniem biskupa Tomasika "potrzebna jest nam wiara i wdzięczność oraz pogłębiona forma pobożności eucharystycznej, która jest - jak powiedział - nie tylko adoracją Najświętszego Sakramentu, ale przekłada się też na styl życia, czyli ducha ofiary, dziękczynienia i poświęcenia".Dodał, że uroczystość Bożego Ciała jest naszym zewnętrznym znakiem wiary, dlatego potrzebne jest pogłębienie jednej z prawd w naszym życiu: przed nami wieczność, w którą musimy uwierzyć. Dlatego potrzebne jest dalekie spojrzenie, by dostrzec potrzebę kultu eucharystycznego, naszej głębszej więzi z Chrystusem - podkreślił ordynariusz radomski.

Na koniec biskup Henryk Tomasik przypomniał, że udział we Mszy świętej jest przywilejem. Stwierdził przy tym, że zagubiliśmy tę świadomość, że udział w liturgii stał się obowiązkiem i to jeszcze niewypełnianym przez wiele osób. - Gdybyśmy odkryli wielkość tej tajemnicy, zmieniłaby się nasza motywacja udziału we Mszy świętej, nasz sposób uczestnictwa. To zadanie dla nas wszystkich, szczególnie w Roku Miłosierdzia, w którym to przeżywamy rocznicę Chrztu Polski - zakończył biskup radomski.

Procesja z kościoła farnego w kierunku katedry wyruszy po Mszy św., która rozpocznie się o godzinie 9.30 a zakończy się w katedrze ok. godz. 12.00. Tam Mszy św. będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Tradycyjnie wierni przejdą ulicami Żeromskiego, Moniuszki i Sienkiewicza. Ołtarze będą ustawione przy kościele św. Trójcy, św. Katarzyny, św. Stanisława i przy katedrze.

Historia centralnej procesji Bożego Ciała w Radomiu sięga początków XX-wieku. Do roku 1921 w mieście odbywała się jedna procesja, która wyruszała z kościoła farnego. Była to wówczas jedyna parafia w Radomiu. Potem powstała parafia Opieki Najświętszej Maryi Panny, dzisiejsza katedra. Do lat 50, 60. ubiegłego wieku w procesji uczestniczyli wierni z okolicznych dzielnic m.in. Glinic, Borek i Młodzianowa. Wówczas procesja przechodziła ulicą Malczewskiego, dalej przez Plac Jagielloński, następnie przez Focha i wracała do kościoła farnego.

Uroczyste procesje Bożego Ciała przejdą także ulicami Opoczna i Końskich. O godzinie 9.30 w kolegiacie św. Bartłomieja odprawiona zostanie Msza święta z kazaniem rozpoczynającym procesję. Ta wyruszy z kolegiaty około 10.30. Wierni przejdą przez plac Kościuszki, plac Zamkowy, rondo ks. Jana Wojtana oraz ulice: Perzyńskiego, Biernackiego, Partyzantów, Westerplatte aż do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Tutaj około godziny 12.10 odprawiona zostanie Msza święta z kazaniem kończącym procesję. Ołtarze umieszczone będą przy rondzie ks. Jana Wojtana, przed Miejskim Domem Kultury, przy skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Skłodowskiej oraz przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

W Końskich poszczególne parafie organizują swoje procesje. Jednak ta największa jak co roku wyruszy z kolegiaty św. Mikołaja. Tu również o godzinie 9.30 odprawiona zostanie Msza święta. Po niej procesja Bożego Ciała przejdzie przez plac Kościuszki, ulice: Hubala, Polną, Południową, Zamkową, ks. Granata aż do polowego ołtarza przy kolegiacie, gdzie około godziny 12 odprawiona zostanie Msza święta. Ołtarze będą umieszczone na placu Kościuszki, przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Hubala, Zamkowej i Partyzantów oraz przy ołtarzu polowym przy koneckiej kolegiacie.