DIECEZJA RADOMSKA
25 czerwca módlmy się o pomyślność Ojczyzny
Centralna Msza św. sprawowana będzie o godz. 13.00 u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego w Radomiu. Będzie jej przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Zaproszenie na uroczystości w Radomiu otrzymał prezydent RP, Andrzej Duda, który objął honorowy patronat nad obchodami 40. rocznicy wydarzeń w Radomiu. W ub. tygodniu Kancelaria Prezydenta RP informowała Radio Plus Radom, że Andrzej Duda nie weźmie udziału w obchodach w Radomiu.
Z kolei z apelem o włączenie w modlitwę 25 czerwca przy pomniku w Radomiu zwrócił się do wiernych Biskup Radomski, Henryk Tomasik. - Chcemy uczcić pamięć ludzi, którzy za wierność wartościom wówczas cierpieli. Będziemy modlić się za poszkodowanych oraz o pomyślność naszej Ojczyzny – napisał w liście do diecezjan, ks. bp Henryk Tomasik.
Pełna treść apelu Księdza Biskupa:
„25 czerwca 1976 roku w Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy upomnieli się o poszanowanie ich godności i praw protestując przeciw decyzjom ówczesnych władz. Mija 40 lat od tamtych wydarzeń. Chcemy uczcić pamięć ludzi, którzy za wierność wartościom wówczas cierpieli.
Będziemy modlić się za poszkodowanych oraz o pomyślność naszej Ojczyzny. W sobotę, 25 czerwca br., o godzinie 13.00, przy pomniku ofiar Radomskiego Czerwca, u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca, celebrowana będzie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Jego Eminencji Kard. Kazimierza Nycza - Metropolity Warszawskiego. W uroczystościach wezmą udział władze Państwowe na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Transmisję uroczystości przeprowadzi TV Trwam.
Zapraszam wszystkich Was, Drodzy Bracia i Siostry, do udziału w Mszy Świętej i wspólnej modlitwy dziękczynnej za odzyskaną wolność oraz o pomyślność naszej Ojczyzny.”
Biskup Radomski, Henryk Tomasik w cotygodniowej audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom powiedział z kolei, że „wielu mieszkańców miasta ma świadomość tego, że przemiany społeczne w Polsce zaczęły się w Radomiu”.
Ocenił jednocześnie, że okresie powstawania i kształtowania się „Solidarności” jak i po 1989 roku „zabrakło troski o dobro wspólne”. - Ten wymiar zagubiliśmy – powiedział ks. bp Henryk Tomasik. W jego ocenie Biskupa Radomskiego w tym okresie było także „za mało wskazania na katolicką naukę społeczną” oraz nauczanie św. Jana Pawła II:
- Radom niesie bardzo daleko idące konsekwencje tych wydarzeń 1976 roku i bardzo trudno jest oderwać się od kary, jaka spadła na miasto – powiedział Biskup Radomski. Jednak przypomniał, że w „Radomiu jest bardzo dużo dobrych ludzi i dobra, które jest w mieszkańcach”. Wymienił zasługi m.in. na płaszczyźnie życia społecznego:
Pasterz kościoła radomskiego wskazał jednocześnie na konieczność podjęcia współpracy między poszczególnymi grupami społecznymi w celu „skanalizowania dobra”.