DIECEZJA RADOMSKA
Duszpasterstwo Rodzin zaprasza
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej ruszyło po wakacjach pełną parą. Ma propozycje dla rodzin, narzeczonych, ale i dla osób, które chcą pomagać rodzinom.
Dla narzeczonych
- 10 września - dzień skupienia
W najbliższą sobotę 10 września w sanktuariach diecezji radomskiej odbędą się dni skupienia dla narzeczonych. Są one zwieńczeniem kursu dla narzeczonych, ale też szansą modlitewnego zatrzymania w wirze przygotowań ślubno - weselnych. Program obejmuje Mszę Św., konferencję, świadectwa, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Spotkania rozpoczną się o godz. 10. W ciągu roku odbywają się cztery dni skupienia.
- od 26 września - kurs narzeczonych
W poniedziałek 26 września rozpocznie się natomiast kurs dla narzeczonych. Jest to oferta dla tych, którzy nie mają ukończonego takiego kursu w ramach katechezy, ale także dla wszystkich, którzy chcą dobrze przygotować się do zawarcia sakramentu małżeństwa. Kurs obejmuje 10 cotygodniowych spotkań w poradni przy ul. Malczewskiego 1. Wśród tematów poruszane są zagadnienia związane z życiem małżeńskim, teologią małżeństwa, naturalnym planowaniem rodziny, a także samym zawarciem sakramentu.
Dla rodzin
- 24 - 25 września - XXXII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę
Małżeństwa i rodziny zaproszone są zaś na ogólnopolską pielgrzymkę na Jasną Górę. Odbędzie się ona w weekend 24 - 25 września. To już 32. taka pielgrzymka. Rozpocznie się w sobotę o godz. 15.30 od Mszy Św. pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP. O godz. 17 wystąpi zespół "Turnioki". Tego dnia rodziny będą mogły wziąć jeszcze udział w Drodze Krzyżowej na Wałach (19.30) i Apelu Jasnogórskim (21.00). Niedzielny program rozpocznie się o godz. 9. Będzie można posłuchać świadectwa reżysera Lecha Dokowicza i prelekcji krajowego duszpasterza rodzin ks. Przemysława Drąga. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza Św. o godz. 11. Przewodniczył jej będzie biskup kielecki Jan Piotrowski. Podczas liturgii małżeństwa odnowią przyrzeczenia. Nowi doradcy życia rodzinnego złożą też ślubowanie. Na koniec małżeństwa i rodziny zawierzą się Królowej Polski.
- Specjalistyczna Poradnia Rodzinna "Domowe Ognisko".
Przypominamy, że na rodziny czeka Specjalistyczna Poradnia Rodzinna "Domowe Ognisko". Otwarta jest od poniedziałku do piątku od godz. 15 do 19. W poniedziałek dyżuruje duszpasterz rodzin, we wtorek - psycholog, w środę - prawnik, w czwartek - doradca życia rodzinnego, a w piątek - pedagog.
Poradnictwo rodzinne
- 10 września - Kurs Podstawowy Poradnictwa Rodzinnego
W sobotę 10 września o godz.. 9 w kurii diecezjalnej przy ul. Malczewskiego rozpocznie się Kurs Podstawowy Poradnictwa Rodzinnego. Z zaproszenia mogą skorzystać osoby, które w przyszłości będą chciały zostać doradcami życia rodzinnego, ale także młode małżeństwa i narzeczeni. Na comiesięcznych spotkaniach mowa będzie m.in. o katolickiej wizji małżeństwa i rodziny, czy naturalnych metodach planowania rodziny.
W obronie życia
Do 11 września trwa zbiórka podpisów pod Apelem do Polskich Parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa. Apel przygotowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Federacja domaga się zapewnienia każdemu poczętemu dziecku prawa do życia. Chodzi także o przypadki nieuleczalnej choroby lub upośledzenia dziecka czy poczęcia w wyniku gwałtu. Jednocześnie PFROZ opowiada się za utrzymaniem niekaralności kobiet, które przerwały ciążę. Zdaniem sygnatariuszy kobiety są bowiem drugimi ofiarami aborcji ze względu na konsekwencje takiego czynu dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Listy z podpisami trafią do parlamentu. Załączony do nich będzie ekspercki projekt nowelizacji ustawy chroniącej życie z 7 stycznia 1993 roku.
O inicjatywach Duszpasterstwa Rodzin rozmawialiśmy z diecezjalnym duszpasterzem rodzin ks. Sławomirem Adamczykiem i diecezjalnym doradcą życia rodzinnego Małgorzatą Górką.