Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Boże Narodzenie
Dziś jest: Środa, 25 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Intensywniej przed ślubem

czwartek, 17 listopada 2016 09:06 / Autor: Jakub Szczechowski
Intensywniej przed ślubem
fot. DA Radom
Jakub Szczechowski

Diecezja radomska wprowadza od nowego roku zmiany w przygotowaniu do małżeństwa. Narzeczeni będą zobowiązani uczestniczyć w cyklu 10 spotkań w swoich dekanatach.

Młodzież w klasie maturalnej nie będzie otrzymywała zaświadczenia o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, ale dyplom ukończenia katechizacji w zakresie maturalnym wraz z przygotowaniem bliższym do małżeństwa. - Chcemy odejść od tego sformułowania "kurs przedmałżeński". Słowo "kurs" kojarzy się z jakimś kursem na prawo jazdy, kursem spawalnictwa, czy chodzi o to, aby była podkreślana tematyka przygotowania do małżeństwa - mówi diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Sławomir Adamczyk. To tzw. przygotowanie bliskie.

W kolejnym etapie już bezpośrednim narzeczeni będą zobowiązani do udziału w 10 katechezach. Będzie na nich mowa o powołaniu do życia i rodziny, właściwym poznaniu siebie w okresie narzeczeństwa, teologii małżeństwa, sakramentalności małżeństwa, aspektach prawnych, liturgii sakramentu małżeństwa, o rozwoju i zagrożeniach miłości małżeńskiej, o etyce życia małżeńskiego, o funkcjonowaniu rodziny i jej roli w Kościele, państwie i społeczeństwie. Duszpasterstwo rodzin proponuje, aby takie przygotowanie rozpocząć ok. roku przed ślubem, niebawem po zgłoszeniu w parafii zamiaru zawarcia sakramentu małżeństwa i rezerwacji daty ślubu. Spotkania powinny odbywać się co tydzień, czyli łatwo policzyć, że cały cykl zajmie ok. 2,5 miesiąca. Katechezy będą odbywały się w poszczególnych dekanatach co najmniej w czterech seriach. - Takie spotkanie powinny być prowadzone atrakcyjnymi metodami, nie zawsze wykładowymi, ale też warsztatowymi, aktywizującymi narzeczonych do myślenia, do współpracy - wyjaśnia ks. Adamczyk. Każdy cykl ma kończyć się dniem skupienia. 

Po powyższych zmianach diecezja radomska dołączy do większości diecezji w Polsce, które stosują podobne rozwiązania. Diecezjalny doradca życia rodzinnego w diecezji radomskiej Małgorzata Górka zauważa także, że jest to wymóg współczesnych czasów. Wiele par decyduje się na ślub nawet kilkanaście lat po ukończeniu katechizacji szkolnej. - Siedząc w ławce szkolnej inaczej patrzymy na te wszystkie zadania, a inaczej kiedy zaręczymy się i przygotowujemy się do sakramentu małżeństwa, który będzie już za chwilę - mówi. 

Cykl obowiązkowych katechez to najważniejsza nowość. System ten funkcjonuje choćby w archidiecezji warszawskiej i warszawsko - praskiej.  Beata Chojnacka z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej zauważa jednak, że trzeba iść jeszcze dalej zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka. Chodzi o stałe towarzyszenie małżeństwom i rodzinom. Ważna jest też metodyka - mówi Małgorzata Walaszczyk, diecezjalny doradca życia rodzinnego w archidiecezji warszawsko - praskiej

Nowa instrukcja przygotowania do małżeństwa będzie obowiązywała najprawdopodobniej od 1 stycznia 2017 roku. Konieczny jest jeszcze dekret biskupa radomskiego w tej sprawie.