Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Szczepan, diakon i pierwszy męczennik
Dziś jest: Czwartek, 26 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ministerialne wsparcie dla zabytków sakralnych

poniedziałek, 20 lutego 2017 17:49 / Autor: Radosław Mizera
świętokrzyski konserwator zabytków
Radosław Mizera

300 tysięcy złotych otrzymali cystersi z Wąchocka na remont dachu zabudowań klasztornych. Opactwo odwiedzili m.in. biskup radomski Henryk Tomasik, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i wojewódzki konserwator zabytków z Kielc Anna Żak-Stobiecka. 

Nieoficjalnie wiadomo, że jeszcze w tym roku cysterskie opactwo zostanie uznane za pomnik historii. Wniosek został złożony trzy lata temu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I właśnie ten resort przeznaczył pulę środków na ratowanie zabytków sakralnych. 300 tysięcy złotych zostało przeznaczone na remont drewnianej konstrukcji dachu zabudowań klasztornych. 

Mogli się o tym dowiedzieć goście, którzy odwiedzili klasztor w Wąchocku. Wśród nich byli: biskup Henryk Tomasik, wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej ks. prał. Edward Poniewierski, diecezjalny konserwator zabytków w Radomiu ks. Michał Krawczyk oraz świętokrzyski konserwator zabytków Anna Żak-Stobiecka. Wspólnie ocenili stan zabytku sakralnego.

Klasztor jest znaczącym obiektem europejskiego dziedzictwa kulturowego, największym zespołem romańskim w Polsce. Został zbudowany na przełomie XII i XIII w. Jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Opat klasztoru o. Augustyn Eugeniusz przypomina, że od chwili powrotu cystersów do Wąchocka, na początku lat 50-tych ubiegłego wieku, trwa proces przywracania zabytku do dawnej świetności. 

Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru - w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.

Dodajmy, że wsparcie otrzymały inne zabytki sakralne w diecezji radomskiej. Parafia św. Jana Chrzciciela w Radomiu dostanie środki na remont więźby dachowej nad nawami bocznymi i zakrystią wraz z wymianą pokrycia na miedziane i dociepleniem stropów. W sumie 120 tys. złotych. Dwa zadania za środki resortowe zrealizuje parafia św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie. Za 100 tys. złotych zostaną odrestaurowane 2 renesansowe ołtarze boczne (1644 - 1645 r.) i będzie prowadzona kontynuacja konserwacji renesansowego wyposażenia w nawie głównej kościoła. Za 100 tys. złotych wyremontowana zostanie baszta opacka (XIV w.) w zespole warownego opactwa cystersów. Prace konserwatorskie będą prowadzone przy elewacji ceglanej, kamiennych detalach okien i strzelnic.