Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Radom i diecezja wspominają swojego patrona

piątek, 03 marca 2017 10:03 / Autor: Radosław Mizera
R.Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Radom świętuje doroczną uroczystość św. Kazimierza Królewicza, patrona diecezji i miasta. Centralne obchody odbędą się 4 marca z Bazylice pod wezwaniem tego świętego na radomskim Zamłyniu. W dniach 4-6 marca odbędą się tzw. "Kaziki", czyli cykl imprez poświęconych świętemu Kazimierzowi.

Bp Henryk Tomasik zwrócił uwagę, że obchody przypadają w roku jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. - W życiu św. Kazimierza obecny był kult Maryi Jasnogórskiej. Tekst hymnu maryjnego "Omni die dic Mariae" odmawiał i rozważał każdego dnia żyjąc jego treściami. Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym - powiedział biskup Tomasik.

Ordynariusz radomski zaprosił duchowieństwo, alumnów seminarium, zgromadzenia zakonne, władze miejskie i samorządowe, wiernych świeckich na uroczystości kazimierzowskie do Bazyliki Mniejszej św. Kazimierza w Radomiu.

Centralna Msza Św. odpustowa z udziałem księży biskupów będzie celebrowana w sobotę, 4 marca o godzinie 18.00. Z kolei w niedzielę, 5 marca o godzinie 11.00 odbędzie się program artystyczny o św. Kazimierzu Królewiczu w wykonaniu młodzieży Gimnazjum nr 12.

Warto przypomnieć, że ponad 40 polskich dzieci z Wilna przyjedzie do Radomia na Kaziki. Zaprezentują siostrzane święto ku czci św. Kazimierza Jagiellończyka, czyli Kaziuki. Młodych rodaków zaprosił do Radomia prezydent Radosław Witkowski, a pomysł i organizacja pobytu to dzieło Małgorzaty Gumińskiej, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2 w Radomiu. Kulminacyjnym punktem pobytu będzie występ w Resursie Obywatelskiej w niedzielę, 5 marca po godz. 16.30 z programem o Kaziukach Wileńskich, czyli obchodach święta patronalnego Wilna.

Wcześniej, bo w godzinach 11.00 - 14.00 odbędzie się X Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia na dystansie 10 km. Potem o 15.00 IV Wielki Test Wiedzy o Radomiu (Sala Widowiskowa Resursy), a o 16.30 wręczenie Nagrody św. Kazimierza i koncert grup artystycznych z polskiego progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Sala Widowiskowa Resursy). Podczas wszystkich wydarzeń „Kazików” czynne będzie stoisko Cechu Piekarzy w Radomiu ze słodkimi Kluczami św. Kazimierza.

W sobotę, 4 marca o godzinie 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy "Project Intimus" grafiki prof. Rimvydasa Mulevičiusa i ceramiki prof. Jonasa Arčikauskasa z ASP w Wilnie. Wystawa powstała we współpracy z Katedrą Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych Wydziału Sztuki radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego (Galeria Resursy) oraz otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej "Kaziki - Resursa - Litwa". O 19.00 zaplanowano "Muzyczne Kaziki", koncert finałowy i wręczenie Nagrody Muzycznych Kazików (Sala Widowiskowa Resursy).

Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki urodził się w 1458 r. na Wawelu. Miał pięciu braci i siedem sióstr. Edukacją królewskich synów zajmował się m.in. Jan Długosz. O Kazimierzu Długosz pisał: „był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu". W latach 1481-1483 r. król Kazimierz Jagiellończyk udał się na Litwę a rządy Koroną powierzył synowi Kazimierzowi. Ten rezydował wówczas na zamku radomskim, a tym samym miasto stało się nieformalną stolicą Polski. „Był bardzo mądry, obyczajny, a wszyscy ludzie oddawali mu wielkie pochwały", „Książę zdumiewającej cnoty, tudzież nauki nadzwyczajnej, którymi to przymiotami serca do siebie przyciągał" - pisali o Kazimierzu kronikarze.

Niestety, królewicz chorował na gruźlicę. Nie pomogło zwolnienie z obowiązków zarządzania Koroną i wyjazd na Litwę. Kazimierz zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. W 1602 r. ogłoszono Kazimierza świętym, a niedługo potem patronem Litwy. Tam też, w kaplicy przy katedrze wileńskiej znajduje się jego grób. Patronem Radomia jest św. Kazimierz od 1983 r. Od 1989 r. w mieście są relikwie świętego, w Bazylice pod wezwaniem św. Kazimierza na Zamłyniu.