DIECEZJA RADOMSKA
Modlitwa za ks. Blachnickiego
Za dzieło Ruchu Światło-Życie dziękował Bogu biskup Henryk Tomasik, który wieczorem, 5 marca przewodniczył Mszy świętej w radomskiej katedrze. Tego dnia wierni modlili się w 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.
- Ks. Blachnicki szukał form, jak dzieci i młodzież bardziej zjednoczyć z Chrystusem. Jako wikariusz wypracował metodę dziecięcych rekolekcji zamkniętych. Możemy powiedzieć o początku oazy dzieci Bożych - mówił ksiądz biskup. Przypomniał, że kapłan urodził się w 1921 roku, a podczas II wojny światowej walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej. Był jednym z najdłużej prześladowanych duchownych katolickich w czasach PRL. - Został aresztowany jako przeciwnik ustroju. Otrzymał wyrok 13 miesięcy więzienia z zawieszeniem na 3 lata. Ale potem został zwolniony - wspomniał hierarcha.
Dalej ksiądz biskup Tomasik przypomniał, że celem Ruchu Światło-Życie jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, głębsze wprowadzenie w Boże Słowo, liturgię i budowanie wspólnoty Kościoła. - Dziękujemy Bogu za dzieło ks. Blachnickiego i osobiste jego świadectwo - powiedział biskup Tomasik.
Na koniec przypomniał, że ks. Blachnicki wyjechał z Polski, trzy dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, gdzie osiadł z Carlsbergu organizując m.in. Centrum Ewangelizacji Światło-Życie.
Trwający obecnie proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego jest bliski ukończenia. 30 września 2015 roku papież Franciszek podpisał dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych stwierdzający heroiczność cnót czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki założył w latach 50-tych ruch formacji świeckich zwany powszechnie Oazą. Dziś Ruch Światło-Życie zrzesza w Polsce około 100 tysięcy osób. Z czego 30 tysięcy to małżeństwa skupione w Domowym Kościele. Oaza jest też obezna poza granicami kraju. Jej grupy powstały w 40. państwach na wszystkich kontynentach m.in.: w Chinach, Kenii, Zambii, Australii i Paragwaju.