Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół radomski dziękuje za 25 lat

sobota, 25 marca 2017 12:53 / Autor: Radosław Mizera
Kościół radomski dziękuje za 25 lat
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Radosław Mizera

- Europa straciła pamięć o swoich korzeniach chrześcijańskich – mówił abp Wacław Depo, który 25 marca przewodniczył Mszy świętej w radomskiej katedrze Opieki NMP. 

Tego dnia odbyły się obchody 25-lecia powstania diecezji radomskiej. Zainaugurowano również wielką modlitwę adoracyjno-wynagradzającą pod nazwą "Jerycho Różańcowe". Na koniec został odczytany akt zawierzenia Kościoła radomskiego Matce Bożej.

W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński, opat cystersów z Wąchocka o. Eugeniusz Augustyn i kilkuset księży diecezjalnych i zakonnych.

W homilii abp Wacław Depo na początku przywołał pamięć biskupów radomskich: Edwarda Materskiego, Jana Chrapka i Zygmunta Zimowskiego. - Bądźcie z nami na naszych drogach i wypraszajcie nam łaski wierności do końca. A dla was prosimy o pełną radość życia z Bogiem - mówił metropolita częstochowski.

Dalej abp Depo wiele uwagi poświęcił aktualnym wydarzeniom w Polsce i na świecie. Mówił o "ludziach idących drogą nieskończonego postępu, o "mędrcach", którzy ulepili cielca i robota na własne podobieństwo i własną zgubę". - Spójrz Duchu Święty na rozpad atomu, moralności, ładu, porządku, sztuki, cywilizacji, na rozpad słów, prawa, harmonii, rozsądku, logiki i wszystkich wartości:

Abp Wacław Depo zatrzymał się również na tematyce o In vitro. - Niektóre kraje w Azji do daty urodzenia dopisują datę wcześniejszą o 9 miesięcy. Może jest to podpowiedź dla Europy i Polski o wszelkiej dyskusji o In vitro? - zastanawiał się celebrans.

Abp Depo nawiązał do historii 25 lat Kościoła radomskiego. - Ten Kościół, noszący tytuł radomski, podzielony w przeszłości pomiędzy archidiecezję gnieźnieńska, poznańską i krakowską stał się w 1818 roku diecezją sandomierską i włączony został do archidiecezji warszawskiej. Dzisiaj dziękujemy Bogu za dar jego powołania z dnia 25 marca 1992 roku wraz z biskupami: Edwardem Materskim, Adamem Odzimkiem i Stefanem Siczkiem - mówił abp Depo wspominając jednocześnie biskupa Jana Chrapka i Zygmunta Zimowskiego, późniejszego arcybiskupa.

Wspomniał także niektóre fakty i wydarzenia z dziejów diecezji radomskiej, które "miały i mają wpływ na jej kształt i dzieje". Wspomniał dzień 18 czerwca 1972 roku, kiedy na szlak nawiedzenia wrócił w Radomiu obraz Matki Bożej Częstochowskiej, dzięki wysiłkowi ks. inf. Józefa Wójcika i sióstr służek Niepokalanej z Mariówki. - Można zawsze podkreślać ten fakt i trzeba, że Matka Boża powróciła na szlak nawiedzenia tutaj, bo jak mówił wówczas kard. Wyszyński, Kościół nie może żyć bez Matki - mówił abp Depo.

Przywołał również robotniczy protest w czerwcu 1976 roku w Radomiu i koronację obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy przez kard. Karola Wojtyłę. - Była to ostatnia koronacja w Polsce kard. Wojtyły przed objęciem Stolicy Piotrowej. Wówczas Radom, miasto wyrokiem, znowu znalazło w Maryi pociechę i obronę - mówił abp Depo. Na koniec wspomniał jeszcze obrady KEP w Radomiu w dniach 16-17 czerwca 1984 w 500. rocznicę śmierci św. Kazimierza.

W trakcie obchodów została zainaugurowana wielka modlitwa adoracyjno-wynagradzającą pod nazwą "Jerycho Różańcowe". Ponadto każdy dekanat otrzymał różaniec poświęcony w Fatimie oraz świecę. "Jerycho Różańcowe" to nieustanna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, która trwa 7 dni i 7 nocy. Organizatorzy podkreślają, że to przede wszystkim adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa wynagradzająca za grzechy świata i każdego z nas. Dodają, że to modlitewny "szturm do nieba" w intencjach świata, Kościoła, Ojczyzny, Diecezji, Parafii. W każdym dekanacie siedem parafii będzie tworzyło rejon "Jerycha Różańcowego". Poszczególne parafie, przez 24 godziny – a zatem w dzień i w nocy – będą trwały na modlitwie. Do modlitwy parafii – oraz innych wspólnot – włączane są także: wszystkie części Różańca, nabożeństwo pokutne, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, godzinę miłosierdzia oraz Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Modlitwie adoracyjno-wynagradzającej pod nazwą "Jerycho Różańcowe", będzie towarzyszyć peregrynacja monstrancji Fatimskiej, która jest darem przygotowanym przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. W jej trakcie będzie można składać jałmużnę na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci.

Monstrancja Fatimska przedstawia Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym będzie umieszczany Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA.

Na szlaku peregrynacji monstrancji znajdą się największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych.

Na koniec głos zabrał biskup radomski Henryk Tomasik. Odczytał akt zawierzenia Kościoła radomskiego Matce Bożej. - Stajemy przed Tobą Maryjo z naszą miłością i wdzięcznością. Pragniemy Tobie zawierzyć świąt, Kościół i nas samych - mówił biskup Tomasik. Zawierzył Matce Bożej rodziny, rodziców, władze państwowe i samorządowe, księży, grupy apostolskie, środowiska naukowe i szkolne oraz pracowników administracji, robotników, rolników, służbę zdrowia, jak również bezrobotnych.

W uroczystej Mszy św. w intencji diecezji uczestniczył Karol Semik - wiceprezydent Radomia, który podkreśla, że jubileusz jest ważny ze względu na kontektst historyczny, ale również życie prywatne:

25 lecie to powód do dumy dla członków diecezji - zauważył poseł Dariusz Bąk:

25 lat temu wprowadzono nowy podział administracyjny struktur kościelnych w Polsce. Ogłoszona bulla papieska "Totus Tuus Poloniae populus" utworzyła 13 nowych diecezji, wśród nich diecezję radomską. Ważną datą w 25-letniej historii diecezji był dzień 25 maja 2002 roku. Wtedy to kard. Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, przewodniczył w katedrze liturgii święceń biskupich trzeciego ordynariusza radomskiego, arcybiskupa na Watykanie, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, Zygmunta Zimowskiego.

Kościół radomski wspomina też peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która przyczyniła się do odnowy życia religijnego. Nie zapomina również o wydarzeniach związanych z jubileuszem 2000 lat chrześcijaństwa i słynnych Apelach Młodych w katedrze, które gromadziły tysiące młodych osób.

W 1992 roku, czyli pół roku od utworzenia diecezji pierwszy ordynariusz bp Edward Materski powołał do istnienia Radomski Instytut Teologiczny, a potem Kolegium Katechetyczne. Instytut stał się bazą dla Wydziału Teologicznego, którego powstanie w 2000 roku zainicjował drugi ordynariusz radomski bp Jan Chrapek. Wydział przekształcił się znów w Instytut, ale ubogacił się o Centrum Myśli Benedykta XVI, które utworzył bp Zygmunt Zimowski.

Do ważnych wydarzeń w ostatnich 25 lat Kościoła radomskiego trzeba zaliczyć utworzenie sieci parafialnej i budowę nowych kościołów. W diecezji jest 301 parafii. Zbudowano także seminarium duchowne, które poświęcił w 1991 roku Jan Paweł II. W ciągu 25 lat mury seminarium opuściło ponad 430 księży.

Pierwszym ordynariuszem radomskim został bp Edward Materski. Biskupami pomocniczymi zostali bp Adam Odzimek i ks. Stefan Siczek, który święcenia biskupie przyjął 11 kwietnia 1992 r. Obecnie pomocniczym biskupem jest bp Piotr Turzyński. Drugim ordynariuszem był biskup Jan Chrapek, który zginął tragicznie w 2001 roku. Urząd po nim objął bp Zygmunt Zimowski. Obecnym ordynariuszem jest bp Henryk Tomasik.

Wśród pierwszych dzieł, które powstały z chwilą ustanowienia diecezji było powołanie do życia diecezjalnej Caritas, Radomskiego Instytutu Teologicznego przy Wydziale Teologii KUL oraz Diecezjalne Studium Organistowskie. Początki diecezji to również powołanie diecezjalnej rozgłośni - Radia Ave (dzisiaj Radio Plus Radom) oraz pisma diecezjalnego "AVE" (dzisiaj Gość Niedzielny). 25 lat diecezji to również dwa synody, drugi jeszcze trwa. Patronem diecezji i Radomia jest św. Kazimierz.

Liturgię z okazji 25-lecia powstania diecezji radomskiej transmitowało Radio Plus Radom. Prezentujemy homilię abp. Wacław Depo: