DIECEZJA RADOMSKA
Zawierzymy się Matce Bożej
Kościół radomski zawierzy się Niepokalanemu Sercu Maryi. Stanie się to 8 września we wszystkich kościołach parafialnych.
Duszpasterska inicjatywa zbiega się z uroczystością 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W tym roku mija również 45. rocznica wykradzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej przetrzymywanego przez władze komunistyczne. Dokonał tego ks. inf. Józef Wójcik z Suchedniowa.
- Zachęcam was, drodzy bracia i siostry do aktywnego uczestnictwa w akcie poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi oraz duchowego przygotowania naszych parafii oraz wspólnot duszpasterskich do tego aktu przez udział w Nowennie - pisze w liście do wiernych biskup Henryk Tomasik.
Biskup radomski przypomniał, że 8 września 1946 roku, na Jasnej Górze, Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda, w obecności około miliona pielgrzymów, zawierzył Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Dodał, że akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonanego przez Piusa XII w 1942 roku, którego inspiracją były objawienia fatimskie.
- W roku, w którym przeżywamy setną rocznicę objawień fatimskich, Episkopat Polski dokonał, w dniu 6 czerwca 2017 roku, w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach, Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Zostanie on ponowiony w każdej diecezji w Polsce.
- Zachęcam księży do duchowego przygotowania naszych parafii oraz wspólnot duszpasterskich do aktu poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi - pisze w liście ksiądz biskup.
W tym celu 30 sierpnia w kościołach diecezji radomskiej rozpocznie się Nowenna przed parafialnym aktem poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
- Jeśli to możliwe, na czas nowenny ustawmy w prezbiterium odpowiednio udekorowaną figurę Matki Bożej Fatimskiej i przed nią każdego dnia na zakończenie Mszy świętej, przed błogosławieństwem odmówmy z wiernymi modlitwę duchowego przygotowania się do tego ważnego wydarzenia - zachęca ks. biskup Tomasik.
W tym roku mija również 45. rocznica wykradzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej przetrzymywanego przez władze komunistyczne. Dokonał tego ks. inf. Józef Wójcik z Suchedniowa. Duszpasterz zapisał się w pamięci najpierw jako kapłan, który był kilkunastokrotnie aresztowany przez ówczesne władze, ale przede wszystkim jako ten, który wykradł pilnowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa na Jasnej Górze wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Obraz, zabrany ze szlaku nawiedzenia i pilnowany na Jasnej Górze, po owym wykradzeniu, powrócił na szlak nawiedzenia polskich parafii w 1972 r. w Radomiu w kościele Opieki NMP, dzisiejszej katedrze.