Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Naprotechnolodzy i ginekolodzy zjadą do Mariówki

środa, 12 marca 2014 13:03 / Autor: Radosław Mizera
Naprotechnolodzy i ginekolodzy zjadą do Mariówki
Radosław Mizera

Ogólnopolski zjazd katolickich ginekologów, położników i naprotechnologów oraz ich sympatyków, odbędzie się w dniach 21-23 marca w Mariówce koło Radomia. W programie są m.in. wykłady lekarzy specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Organizatorem spotkania jest Maria Szczawińska z Krakowa, szefowa Ogólnopolskiej Sekcji Ginekologów Położników Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy.

O problemach moralnych w codziennej praktyce ginekologiczno-położniczej będzie mówił o. Piotr Kieniewicz. Z kolei temat "Antropologia biblijna, czyli człowiek widziany oczyma Boga" przedstawi o. Michał Deja.

Trzy wystąpienia dotyczące znaczenia borowiny, kąpieli solankowych i kinezyterapii w leczeniu chorób kobiecych i niepłodności przedstawi służka dr Barbara Pełszyńska, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mariówce.

W dalszej części zjazdu wykład "Indukcja owulacji" przedstawi dr Maciej Barczentewicz. Z kolei dr Katarzyna Jankowska powie o zespole wyczerpania nadnerczy.

Oprócz zajęć warsztatowych, dyskusji, uczestnicy trzydniowych warsztatów będą uczestniczyli w Eucharystii oraz mieli możliwość skorzystania z sakramentu pojednania, jak również z rehabilitacji, którą prowadzą siostry służki w Mariówce.

Po raz pierwszy w ogólnopolskim zjeździe katolickich ginekologów, położników udział wezmą naprotechnolodzy. Naprotechnogia jest to metoda diagnostyki i leczenia niepłodności, oparta na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę "Humanae vitae" stworzył model rozpoznawania płodności.