Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ostatnia droga ks. Prawicy

piątek, 22 września 2017 17:07 / Autor: Marcin Prejs
Ostatnia droga ks. Prawicy
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W Końskich zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. Marcelego Prawicy. Zmarły w niedzielę misjonarz pochowany został na koneckim cmentarzu.

Msza święta pogrzebowa odprawiona została w koneckiej kolegiacie św. Mikołaja. To właśnie tu licznie zgromadzili się księża, znajomi, przyjaciele, ludzie, którzy zetknęli się kiedyś z ks. Marcelim Prawicą, misjonarzem, który ponad 40 lat pracował w odległej Zambii. Zanim w 1972 roku wyjechał do Afryki był wikariuszem właśnie koneckiej parafii św. Mikołaja. Nabożeństwu przewodniczył abp Wacław Depo. Towarzyszył mu ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik. Homilię do zebranych wygłosił ks. Grzegorz Zbroszczyk, który również pracował na misjach w Afryce i z ks. Marcelim Prawicą znał się bardzo dobrze.

By pożegnać się z ks. Marcelim, z dalekiej Zambii na pogrzeb do Końskich przyjechała siostra Mary.

Ks. Marcelego żegnał również bp Henryk Tomasik.

Misjonarza z Afryki żegnali również m.in. o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz KEP ds. Misji oraz ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański przypomniał, że w przeddzień uroczystości pogrzebowych rada miejska nadała honorowe obywatelstwo Końskich właśnie ks. Marcelemu Prawicy. Mówił także, jakim człowiekiem był zmarły w niedzielę kapłan.

Ks. Prawicę wspominał także starosta konecki Bogdan Soboń.

W uroczystościach licznie wzięli udział konecczanie, którzy cały czas pamiętają o ks. Marcelim Prawicy.

Gdy ks. Marceli Prawica przyjeżdżał do Końskich, prosił wiernych o dobrowolne datki na misje w Afryce. Taca zebrana podczas uroczystości pogrzebowych ks. Marcelego przekazana została siostrom z Zambii. Pieniądze te trafią do ludzi, którym niemal całe swoje życie poświęcił ks. Marceli Prawica.

Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk biskupa Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku - Kamiennej. Od 1972 r. mieszkał w Chingombe (diecezja Kabwe), w środku afrykańskiego buszu. Chingombe to nazwa doliny, rzeki i wioski, w której mieści się polska misja. Dolina Chingombe, otoczona pasmem gór Muczinga, jest częścią doliny Luano, wchodzącej w skład wielkiej doliny Luangwa. Zamieszkuje ją lud Lala, posługujący się językiem bemba. Chingombe w języku bemba znaczy „wiele krów". Misję w Chingombe założyli w 1914 r. polscy jezuici, ale wiele jeszcze było do zorganizowania. Przez szereg lat w parafii rezydował abp Adam Kozłowiecki, który był swoistym wikariuszem księdza prałata. Ogromną pomocą w ostatnich latach misji w Zambii była posługa duszpasterska ks. Grzegorza Zbroszczyka, który zgłosił się do wyjazdu na misje w Kabwe. W 2013 r. ks. Prawica obchodził złoty jubileusz kapłaństwa, odwiedził go wtedy w jego misyjnej parafii bp Henryk Tomasik.

Ks. Marceli Prawica zmarł w koneckim szpitalu w niedzielę, 17 września. Pochowany został na miejscowym cmentarzu.