DIECEZJA RADOMSKA
Kultura chrześcijańska z nadzieją
- Trzeba iść przez życie zawsze z nadzieją, nigdy nie załamać rąk, nie przykleić się do jakiejś rozpaczy - mówił dziś ks. bp Piotr Turzyński podczas Mszy Św. w radomskiej katedrze, która inaugurowała Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
W tym roku początek Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zbiegł się w czasie z Dniem Papieskim. Msza Św. otwierająca tę inicjatywę miała zatem też wymiar papieski. Bp Turzyński w homilii przypomniał, że pontyfikat św. Jana Pawła II był właśnie świadectwem nadziei. Świadkiem nadziei nazwał papieża z Polski jego biograf George Weigel. "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!" to z kolei pierwszy akcent podczas Mszy Św., rozpoczynającej posługę Piotrową. Kaznodzieja zauważył jednak, że po ludzku Karol Wojtyła mógł stracić nadzieję. Bardzo szybko musiał bowiem pożegnać się z bliskimi, a czas stalinizmu też nie napawał optymizmem. - Do końca życia, zawsze nie można się poddawać. Trzeba wierzyć w dobro. Ta siła płynęła z wiary w Boga - mówił biskup. I o taką nadzieję, ufność apelował do Polaków papież podczas pielgrzymek do Ojczyzny. - Papież prosił, byśmy mieli ufność wbrew ludzkiej słabości. Nawet gdyby po raz tysięczny zdarzył się grzech, to Bóg jest od niego większy. Nie wolno stracić nadziei. Idźmy naprzód z nadzieją. Choćby nie wiem jak wielkie zło było, czy w naszej historii, czy w Europie, świecie, czy w każdym ludzkim życiu - choroba, cierpienie, grzech, słabość, smutek, to jednak idźmy naprzód z nadzieją. Jest Bóg - powiedział ks. bp Turzyński.
Nawiązując do Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej bp Turzyński zauważył cywilizacyjne zasługi Kościoła, chrześcijaństwa i wypieranie tego ze świadomości przez współczesnych. - Bardzo to bolesne, że niektórzy w Europie zapominają o chrześcijańskich korzeniach, o tym, że pierwsze szpitale tworzyli mnisi, o tym, że na pielęgniarkę mówi się siostro, bo to pierwsze siostry zakonne opiekowały się chorymi. Niektórzy chcą wyciąć chrześcijaństwo zapominając, że to pierwsze uniwersytety tworzyli ludzie Kościoła - chrześcijanie. Niektórzy chcieliby zapomnieć o krzyżach na szczytach gór w Alpach, Tatrach - mówił biskup w homilii.
Po Mszy Św. koncert dała Camerata Lubelska pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego. To kameralny zespół wokalno-instrumentalny, działający w Lublinie przy Wydziale Artystycznym UMCS. Powstał w 2001 roku. Dziś wierni usłyszeli „Litanię D-moll de Beatae Mariae Virgine” Józefa Zeidlera. Camerata wykonywała też części stałe Mszy Św.
fot. www.diecezja.radom.pl
Poniżej podajemy program na kolejne Dni Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, któremu patronuje Radio Plus Radom.
09 października – poniedziałek18.00 – Kościół Matki Bożej Królowej Świata – ul. Grzybowska; Msza Święta, a po niej spotkanie pt. „Ecce Homo” z abp. Grzegorzem Rysiem
10 października – wtorek17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna – ul. Piłsudskiego; wernisaż wystawy Łukasza Babuli pt. „Portret Sacrum” - fotografie z I Komunii Świętej
11 października – środa18.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Stana poświęconych klasztorom Mniszek Benedyktynek. Zaraz po wernisażu spotkanie z siostrą Małgorzatą Borkowską OSB - znawczynią historii życia zakonnego, tłumaczką, pisarką, także książek dla dzieci i literatury fantastycznej
12 października – czwartek11.00 – Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” - ul. Malczewskiego; przegląd teatrów amatorskich. Wystąpią: Teatr Scene z KLO im. św. Filipa Neri w Radomiu, Teatr „Scena II LO” z Liceum im. M. Konopnickiej oraz Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”
14 października – sobota19.00 - Oratorium przy Kościele Matki Bożej Królowej Świata – ul. Grzybowska; koncert zespołu Exodus
15 października – niedziela18.00 – Kościół Matki Bożej Miłosierdzia – ul Struga; Msza Święta, a po niej koncert Moniki Świostek z zespołem.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/26003-kultura-chrzescijanska-z-nadzieja#sigProGalleriaed3df66f85