Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Adam i Ewa, pierwsi rodzice
Dziś jest: Wtorek, 24 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Episkopat o zakazie handlu

środa, 01 listopada 2017 13:52 / Autor: Weronika Chochoł
Episkopat o zakazie handlu
fot. pixabay.com
Weronika Chochoł

Konferencja Episkopatu Polski zaniepokojona losem obywatelskiej inicjatywy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę.

W oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że KEP daje poparcie inicjatywie, ale jednocześnie jest zaniepokojona jej losami: "Tak Konferencja Episkopatu Polski, jak i biskupi poszczególnych diecezji wielokrotnie udzielali tej inicjatywie jednomyślnego poparcia w komunikatach i listach pasterskich, licząc na przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy."

Biskupi zwracają również uwagę na to, że tak ci, którzy pracują w niedziele, jak i ci, którzy korzystają z okazji niedzielnych zakupów: "W okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – otwarcie odnosząc się do dziedzictwa „Solidarności” – nie można pominąć niedzieli jako budulca duchowej wspólnoty narodu. "Ten społeczny wymiar „uwolnienia” niedzieli zawiera w sobie jedną z podstawowych prawd o naturze człowieka, który współistnieje z innymi i tworząc z nimi wspólnotę, społeczność, naród. Chodzi również o uwolnienie człowieka, gdyż osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego."

Oświadczenie kończy się apelem, w którym Prezydium odwołuje się do nauczania św. Jana Pawła II: "

Apelujemy więc do tych, którzy mają realny wpływ na kształt prawa w naszym państwie, aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobro społeczeństwa, zagrożone – podobnie jak w innych państwach Europy – laicyzacją. Nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno – nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek, czy naród. Konkretnym wyrazem miłości do człowieka jest umacnianie sprawiedliwości – napisał Św. Jan Paweł II encyklice Centesimus Annus. Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych. Niech zatem nie ginie sprawiedliwość i solidarność pośród nas, przygotowujących się do świętowania setnej rocznicę niepodległej Polski."

Oświadczenie podpisali: Stanisław Gądecki - Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Marek Jędraszewski - Arcybiskup Metropolita Krakowski, Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Artur Miziński, Biskup Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Całość dokumentu ma zostać odczytana w kościołach w całej Polsce w niedzielę, 5 listopada.

Przypomnijmy, projekt ustawy NSZZ Solidarność zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w niedzielę w większości placówek. Odstępstwa miałyby dotyczyć tylko niedziel przedświątecznych, a także m.in. pracy stacji benzynowych czy sklepów z pamiątkami. Solidarność liczy, że ustawa o zakazie handlu w niedziele wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Podobne rozwiązania prawne funkcjonują w większości krajów UE. W Niemczech, Szwajcarii, Norwegii i w Austrii sklepy są pozamykane w niedziele i święta.