Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Na jasełka do Filipinów

czwartek, 04 stycznia 2018 10:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
Na jasełka do Filipinów
foto: Teatr Scene
Elżbieta Warchoł

Już po raz 10. Teatr Scene zaprasza na jasełka bożonarodzeniowe

Będą pasterze i anioły, Herod i Trzej Królowie, śmierć i diabeł, Twardowski, Żyd i oczywiście Święta Rodzina. Najnowsze przedstawienie jasełek pokazane będzie w niedzielę, 7 stycznia 2018 roku o godzinie 16.00 w Oratorium przy ul. Grzybowskiej 22. O jasełkach reżyser Wojciech Ługowski

 

Od 2006 roku w kościele księży Filipinów w Radomiu w czasie Bożego Narodzenia jasełka są wystawiane przez Teatr Scene działający przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Neri. Teatr powstał w 2004 r. Od początku reżyserem teatru jest Wojciech Ługowski, aktor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, za muzykę odpowiada Agnieszka Kobierska, a za scenografię i kostiumy - Wojtek Sałek. W SCENE występują tylko uczniowie Katolika, a każda sztuka to nowy zespół aktorski. W ciągu 14 lat działalności teatru, w 28 spektaklach wystąpiło ponad 120 uczniów.

Zwyczaj urządzania bożonarodzeniowych szopek przypisywany jest św. Franciszkowi z Asyżu, który wraz ze współbraćmi pokazywał je w grocie w Greccio. „Przyniesiono tam siana, przyprowadzono zwierzęta, a zgromadzony tłum śpiewał pieśni. Św. Franciszek klęczał przy żłobku i przejmująco opowiadał o ubóstwie Dzieciątka. Działo się to w roku 1223, w noc Bożego Narodzenia” opisuje to Barbara Ogrodowska w książce: Polskie obrzędy i zwyczaje.Do najbardziej znanych opracowań literackich należą jasełka napisane przez Lucjana Rydla – „Betlejem polskie”. W jasełkach Rydla Jezus rodzi się w Polsce. Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski, a Trzej Królowie to Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski. Również Leon Schiller napisał w 1931 roku sztukę, którą nazwał „Pastorałka”. Nawiązywała w swej treści do najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, a także do średniowiecznej tradycji misteryjnej oraz do zapominanych już form ludowego teatru jasełkowo - szopkowego.

Jasełka już w niedzielę, 7 stycznia 2018 roku o godzinie 16.00 w Oratorium przy ul. Grzybowskiej 22.