DIECEZJA RADOMSKA
Bp Tomasik komentuje geografię pobożności w diecezji radomskiej
Biskup Henryk Tomasik zachęcił duszpasterzy i świeckich do większego zaangażowania w ewangelizację swoich środowisk parafialnych. W 2016 roku w niedzielnej Mszy św. w diecezji radomskiej uczestniczyło średnio 37,7% wiernych, a do Komunii Świętej przystąpiło 15,7%. W stosunku do 2015 roku wskaźnik dominicantes spadł o niecałe 2 pkt. procentowe, a communicantes o 0,3 pkt. procentowego - wynika z najnowszego opracowania "Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia" Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Bp Henryk Tomasik dostrzega w diecezji radomskiej "poważne różnice pomiędzy poszczególnymi regionami". - Są parafie, które mają dość wysoki wskaźnik uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, ale są i takie, gdzie ten procent jest mały. Jako duszpasterze musimy to dostrzegać. Tradycja, historia danego regionu, czy problemy gospodarcze, które przyczyniły się do pewnych postaw zniechęcenia, to wszystko jest ważne. Musimy dostrzec też przyczyny. Ale nie możemy pozostać tylko na tym poziomie. Potrzebna jest konkretna propozycja, jak podnieść na wyższy poziom duchowość, zaangażowanie w życie parafii, aby budować Chrystusowy Kościół przez dobry udział w sakramentach świętych tak, aby był on świadomy, święty, pełny i czynny - powiedział biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.
- Nie uda się tego dokonać w ciągu kilku miesięcy. Potrzebny jest wysiłek duszpasterzy, osób, które odkryły swoje miejsce w Kościele, i tych, którzy chcą ewangelizować swoje środowiska. Muszą się pojawiać wspólnoty na tej płaszczyźnie, nasza współpraca w budowaniu Chrystusowego Kościoła - dodał ksiądz biskup.
Ciekawe są dane dotyczące środków społecznego przekazu w diecezji radomskiej. 79% parafii publikuje treści w formie elektronicznej, 34% posiada własne strony internetowe, z czego 8% parafii przygotowuje takie formy kontaktu z wiernymi. Można stwierdzić, że co 3 parafia nie posiada stron w sieci.
W diecezji radomskiej 30 parafii wydaje czasopisma w formie papierowej, 6 - książki, 15 - broszury a 22 – inne wydawnictwa papierowe. Łączny nakład czasopism wynosi ponad 103 tys., broszur – ponad 28 tys. książek – 5227 egzemplarzy.
Własny profil w mediach społecznościowych posiada zaledwie 19% parafii.
- W szeroko pojętej pracy duszpasterskiej potrzebne jest wykorzystanie wszystkich dostępnych środków. Św. Jan Paweł II zachęcał nas do ewangelizacji, zaś Benedykt XVI mówił do młodych o "ewangelizacji największego kontynentu, którym jest świat internetu". Jesteśmy zaproszeni, by tam byli także wierzący, by głosić Ewangelię - podkreślił biskup Tomasik.
W diecezji radomskiej w 2016 udzielono 9685 chrztów, dla porównania – rok wcześniej – 9564. Do pierwszej komunii świętej przystąpiło 8767 dzieci (8314 w 2015r.), do bierzmowania 9335 (9635 w 2015r.), zaś sakrament małżeństwa zawarło 4152 pary (4087 w 2015r.).
W 2016 roku było 770 księży, w tym 650 pełniło posługę duszpasterską. Liczba alumnów wynosi 63. Warto odnotować, że w przeliczeniu na 100 tys. wiernych przypadało ok. 70 księży. W sumie w diecezji jest 301 parafii, w tym 11 zakonnych.
Na wokandę Sądu Kościelnego zostały wniesione 134 sprawy. Rozstrzygnięto 78 z nich. W 27 przypadkach stwierdzono nieważność małżeństwa, w 39 stwierdzono wyrok przeciw nieważności, a w 10 umorzono proces.