Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Nie wiemy, co nas czeka

czwartek, 27 marca 2014 11:17 / Autor: Radosław Mizera
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Radosław Mizera

O modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie apeluje bp Radosław Zmitrowicz z diecezji kamieniecko-podolskiej.  - Wszyscy bardzo gorąco modlimy się o pokój, ale nie wiemy, co nas czeka. Patrząc na historię, widzimy, że zło czasami rozlewa się z wielką siłą. Trudno nam to zrozumieć - mówi pochodzący z diecezji radomskiej bp Zmitrowicz.

W niedzielę, 23 marca we wszystkich parafiach rzymskokatolickich Ukrainy odbył się obrzęd poświęcenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego aktu dokonał już na Krymie w niedzielę, 16 marca biskup Jacek Pyl, a w czwartek, 20 marca biskupi łacińscy Ukrainy na zakończenie konferencji episkopatu poświęcili Ukrainę Sercu Dziewicy Maryi. - Módlcie się za nas i nie marnujcie tej ogromnej łaski, którą macie w Polsce, że w Kościele spotykacie żywego Boga - mówi na łamach radomskiego wydania Gościa Niedzielnego bp Radosław. Pytany o sytuację w jego diecezji mówi: - Bardzo dużo się modlimy, po każdej Mszy św. jest wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia, suplikacje oraz specjalne modlitwy za ojczyznę. Oprócz tego jest wiele inicjatyw lokalnych we wspólnotach zakonnych, wśród członków ruchów, wspólnot i grup parafialnych. Bardzo wiele osób decyduje się na post czy inne formy poświęcenia i ofiary, by wspierać zwycięstwo dobra nad złem. Wielu młodych zgłasza się do wojska, by bronić swojej ojczyzny. Podole, które należy do diecezji kamieniecko-podolskiej, leży w środkowo-południowej części Ukrainy w dużej odległości od granicy z Rosją. Mimo to ludzie bardzo się angażują i przeżywają to, co się dzieje. Rozumieją, że wszystko jest możliwe. Polacy żyjący na Ukrainie to jej obywatele, to jest ich kraj i pragną jego rozwoju i niezależności. Są oni w takiej samej sytuacji jak i inni.

Bp Radosław Zmitrowicz urodził się 2 września 1962 r. w Gdańsku, a potem dzieciństwo i młodość, aż do matury, spędził w Kozienicach. Po maturze wstąpił do zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Zakonny nowicjat odbył na Świętym Krzyżu, a studia seminaryjne w Obrze. 17 czerwca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Poznaniu, a potem był ojcem duchownym w Niższym Seminarium Duchownym w Markowicach. W 1997 r. udał się na placówkę misjonarską do Turkmenistanu. Potem rozpoczął pracę duszpasterską na Ukrainie, a tu między innymi w Czernichowie i Kijowie. Został mianowany wyższym przełożonym oblatów na Ukrainie.

9 lutego 2013 roku przyjął święcenie biskupie z rąk bp. Leona Dubrawskiego, ordynariusza kamieniecko-podolskiego. Został mianowany biskupem pomocniczym tamtejszej diecezji 29 listopada 2012 r. przez Benedykta XVI.