DIECEZJA RADOMSKA
Ogłoszony Narodowy Program Trzeźwości
To drogowskaz, który wskazuje drogę ku trzeźwości. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała Narodowy Program Trzeźwości.
- Z radością ogłaszam rodakom w kraju i za granicą Narodowy Program Trzeźwości. Niech ten Program będzie mobilizacją dla wszystkich osób, środowisk i instytucji, które mogą i powinny troszczyć się o trzeźwość. Niech stanie się źródłem inspiracji do konkretnych działań. Niech stanie się zarzewiem walki o duchową wolność Polaków - mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
We wstępie Narodowego Programu Trzeźwości czytamy, że jedynie ludzie trzeźwi mogą budować szczęśliwe społeczeństwo oraz zapewnić sobie pomyślną teraźniejszość i dobrą przyszłość. Trzeźwość jest warunkiem solidnego wychowania i odpowiedzialnego postępowania, ale także bycia dojrzałym człowiekiem, który racjonalnie myśli, uczciwie pracuje, mądrze kocha i dba o dobro wspólne w Ojczyźnie. Wyłącznie człowiek trzeźwy jest w stanie żyć w harmonii z Bogiem, z samym sobą i z bliźnimi. Jedynie człowiek trzeźwy potrafi założyć trwałą i szczęśliwą rodzinę oraz być szlachetnym obywatelem, odpowiedzialnym i kierującym się mądrą hierarchią wartości.
Główne cele Narodowego Programu Trzeźwości to zmniejszenie spożycia alkoholu, skali upijania się i akceptacji dla upijania się oraz podniesienie wieku inicjacji alkoholowej. Program ma być realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych.
W dokumencie czytamy, że Polska znajduje się w regionie Europy, w której notuje się największe spożycie alkoholu etylowego na świecie. Dla osób powyżej 15 roku życia jest ono dwukrotnie większe (12,5l) od średniej światowej.
Narodowy Program Trzeźwości wskazuje również główne szkody, jakie wyrządza alkohol. To m.in. nowotwory, zatrucia, a także naruszenia prawa i obniżenie wydajności w pracy.
Program zakłada zmianę sposobu używania alkoholu, żeby nie był używany w charakterze silnego narkotyku (bez nadużywania i upojenia), realną abstynencję młodzieży do 21 roku życia, wzrost społecznej wiedzy o działaniu alkoholu, zapewnienie pomocy osobom dotkniętym problemami alkoholowymi, wykluczenie picia z wielu szczególnie wrażliwych sytuacji życiowych, oparcie ekonomii narodowej na innych zasobach, niż dochodu z obrotu napojami alkoholowymi, faktyczne docenienie społeczne osób i instytucji pracujących na rzecz trzeźwości, rozwój zaplecza osobowo-koncepcyjno-instytucjonalnego dla celów zmiany, zbudowanie zgody narodowej i nadanie najwyższych priorytetów tej zmianie.
Treść całego Narodowego Programu Trzeźwości znajdziecie TUTAJ.