DIECEZJA RADOMSKA
Rycerska modlitwa
Rycerze Kolumba przygotowują się do kanonizacji Jana Pawła II. To właśnie z inspiracji Ojca Świętego, ta ogólnoświatowa katolicka organizacja zrzeszająca mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła na szczeblu parafii, trafiła do Polski.
- Będąc wiernymi realizatorami wizji naszego założyciela ks. Michaela McGivney’a oraz przesłań błogosławionego Jana Pawła II w przededniu Jego kanonizacji, bądźmy Rycerzami Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu - apeluje Leszek Kucharski, dyrektor Stanowy ds. Członkostwa w Polsce. - Niech duchowy i organizacyjny rozwój naszego Zakonu stanie się jednym z ważnych elementów awangardy chrześcijaństwa w Polsce, dając impuls do życia zgodnego z Ewangelią - dodaje.
Z kolei radomianin Krzysztof Orzechowski, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce mówi, że nadal żyjemy w oczekiwaniu na kanonizację drogiego nam wszystkim błogosławionego Jana Pawła II. - Nie robimy tego bezczynnie. Są rady, które zorganizowały wystawy poświęcone Janowi Pawłowi II. W wielu radach pogłębiana jest znajomość nauczania Papieża. Modlimy się indywidualnie i jako wspólnota za wstawiennictwem naszego błogosławionego. Pamiętamy, że również Jemu zawdzięczamy to, że Rycerze Kolumba są dzisiaj w naszej Ojczyźnie. Wielu z nas będzie w maju w Rzymie na uroczystościach kanonizacji, wszyscy natomiast w tym ważnym dla Polski i Polaków czasie sercem będziemy bardzo blisko - mówi Krzysztof Orzechowski.
Krzysztof Orzechowski dziękuję również za zapraszanie do Zakonu coraz to większej liczby mężczyzn. W Polsce w ostatnim miesiącu przybyły kolejne Rady: w Łańcucie i Starachowicach. Rozwojowi ilościowemu towarzyszy też rozwój jakościowy, czego wyrazem są osiągane przez Rycerzy kolejne stopnie. - Raz jeszcze pragnę podkreślić, iż pełnię rycerstwa w naszym Zakonie osiąga się w Trzecim Stopniu. I takich Rycerzy mamy coraz więcej. Są oni wzorem dla pozostałych Braci. Poprzez czyny miłosierdzia, jedności i braterstwa mają szansę doskonalić swoje męskie serca - podkreśla Krzysztof Orzechowski.
Dzisiaj, po siedmiu latach, w Polsce działa ponad 3 tys. Rycerzy skupionych w 59 radach.
Rycerze Kolumba od 130 lat w sposób szczególny wspierają Kościół i posługę następcy św. Piotra. Działają najprężniej w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej, Karaibach, Filipinach i w Polsce.
Rycerzem Kolumba może zostać: mężczyzna, który ukończył 18 lat, jest głęboko wierzącym i praktykującym członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary, zostanie zaproszony przez innego Rycerza lub dostarczy zaświadczenie od proboszcza swojej parafii potwierdzające, że jest praktykującym katolikiem i podda się rozmowie kwalifikacyjnej z kapelanem Zakonu.