Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zmarł ks. Jan Stępień, najstarszy kapłan diecezji

poniedziałek, 19 marca 2018 13:17 / Autor: Radosław Mizera
Zmarł ks. Jan Stępień, najstarszy kapłan diecezji
Radosław Mizera

Zmarł ks. Jan Stępień, najstarszy kapłan diecezji radomskiej. Miał 99 lat. Przed wstąpieniem do seminarium duchownego był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie przebywał w ubeckich więzieniach w Rembertowie i Poznaniu. Był kapelanem Związku Żołnierzy NSZ. W 2008 roku został Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości. W kapłaństwie przeżył 65 lat.

Ks. prałat Jan Stępień zmarł 19 marca. Był emerytowanym proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. w środę, 21 marca, o godz. 17.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu. Msza święta pogrzebowa będzie sprawowana w czwartek, 22 marca o godz. 11.00. Po liturgii nastąpi odprowadzenie ciała na miejscowy cmentarz.

W styczniu ks. Jan Stępień skończył 99 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 32 lat. Wcześniej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Miał pseudonim „Skrzetuski”. Po wojnie przebywał w ubeckich więzieniach w Rembertowie i Poznaniu.

Ks. Jan Stępień był księdzem niezłomnym, który dał wyjątkowe świadectwo swojej wiary. – Wówczas przyrzekłem, że jeśli przeżyję, poświęcę swoje życie Bogu – wspominał kilka lat temu na antenie Radia Plus Radom ks. Stępień. – Narzekałem w życiu, że brakuje mi czasu na modlitwę, dzisiaj takich rozterek już nie mam – żartował ksiądz senior.

Ks. Jan Stępień urodził się 30 styczna 1920 r. w Ogonowicach koło Opoczna. W 1939 roku, po zajęciu Polski przez wojska niemieckie, wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie do NSZ. Uczestniczył w wielu akcjach przeciwko Niemcom pod Przysuchą, Diablą Górą, Żarnowem i Barkowicami Mokrymi.

Podczas okupacji sowieckiej został aresztowany przez NKWD i przebywał w kilku więzieniach. Po zwolnieniu uczył się w II Państwowym Gimnazjum i liceum w Łodzi i uzyskał tak świadectwo dojrzałości. W 1952 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Radoszycach, Węgrzynie i Koprzywnicy. W roku 1958 organizował nową parafię w Majdowie, a następnie przeszedł na probostwo w Świerżach Górnych. W 1964 roku został proboszczem w Rajcu koło Radomia, gdzie prowadził budowę kościoła.