Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Niedziela Bożego Miłosierdzia w Radomiu

niedziela, 08 kwietnia 2018 14:49 / Autor: Radosław Mizera
Niedziela Bożego Miłosierdzia w Radomiu
Radosław Mizera

Niech świadectwo życia św. brata Alberta będzie dla nas światłem i drogowskazem oraz argumentem, że możemy wspólnie dokonać wiele dobra – mówił biskup Henryk Tomasik, który w Niedzielę Bożego Miłosierdzia celebrował Mszę świętą w katedrze w Radomiu. W czasie liturgii podsumowano roczną peregrynację relikwii św. brata Alberta, która odbyła się w ponad 200 polskich parafiach z inicjatywy Rycerzy Kolumba. Jej dopełnieniem była zbiórka na rzecz dzieł, prowadzonych przez zgromadzenie sióstr albertynek i braci albertynów.

Dziękujemy za potężny i cenny dar, którym jest krew Chrystusa. Dziękujemy za ten dar dzięki, któremu zostaliśmy oczyszczeni. To dar Bożego miłosierdzia. Dziękujemy za apostołkę Bożego miłosierdzia, siostrę Faustynę – mówił w homilii biskup radomski Henryk Tomasik. Dalej prosił Boga, abyśmy potrafili być miłosiernymi, bo – jak mówił celebrans - miłosierdzie chrześcijańskie to czynna pomoc okazana potrzebującemu. - Jest z nami św. brat Albert w swoich relikwiach. Jest z nami żywy świadek miłosierdzia – dodał ordynariusz radomski.

Bp Tomasik mówił, że święty brata Albert wędrował i pielgrzymował oraz budził dobro w ludzkich sercach. - Dziękujemy za owoce peregrynacji, za wysiłek ludzi, którzy chcieli podobni do świętego w tej czynnej pomocy okazywanej potrzebującemu. Dziękujemy za to dzieło, które dokonali Rycerze Kolumba ze swoimi duszpasterzami. Dziękujemy za ten znak miłości – powiedział biskup radomski.

Bp Henryk Tomasik dziękował także za działalność Caritas, różnych grup wolontariuszy, radomskiej Arce, domowemu hospicjum, grup charytatywnych w parafiach czy Szkolnym Kołom Caritas. Mówił, że jest wokół nas dużo dobra. Stwierdził, że jest to piękna forma naśladowania samego Chrystusa i piękny znak miłości chrześcijańskiej. - Dzisiaj dziękujemy za peregrynację i dzieło, którego dokonali Rycerze Kolumba. Niech świadectwo św. brata Alberta będzie dla nas światłem i drogowskazem oraz argumentem, że możemy wspólnie dokonać dobra żyjąc Ewangelią i zasadami życia chrześcijańskiego – zakończył bp Tomasik:

Przed liturgią głos zabrał Andrzej Anasiak, były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, który przypomniał, że zakon w roku św. Brata Alberta postanowił zachęcić wiernych do naśladowania świętego. - W czasie peregrynacji poznawaliśmy życie duchowe świętego brata Alberta i zachęcaliśmy wiernych do podjęcia konkretnego dzieła miłosierdzia. Dzisiaj dziękujemy za dobro, które dokonało się w czasie tej peregrynacji. Dziękujemy za wszystkich, którzy przez chwilę stali się dobrzy jak chleb. Zebraliśmy i przekazaliśmy wspólnotom albertyńskim, domom opieki i noclegowniom konkretne dary. Były to m.in. pościel, koce, czy poduszki – mówił Andrzej Anasiak. Wartość przekazanych darów to ponad 250 tys. złotych:

Krakowską wspólnotę albertynek reprezentowała m.in. siostra Bernarda Kostka. - Niedziela Bożego Miłosierdzia jest okazją do wyrażenia wdzięczności za ludzkie gesty solidarności z tymi, którzy są w skrajnych sytuacjach. Doświadczyliśmy czegoś wspaniałego ze strony Rycerzy Kolumba. Ale to dzieło trwa nadal i trwać będzie w nadchodzącym Tygodniu Miłosierdzia – powiedziała s. Kostka:

Peregrynacja trwała od marca 2017 roku do 27 lutego 2018 roku. Relikwie świętego przebywały w 104 radach lokalnych zakonu oraz w ok. 200 parafiach w całej Polsce.

Rycerze Kolumba w Polsce to największa na świecie katolicka organizacja mężczyzn i ich rodzin, skupionych wokół idei miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce na prośbę św. Jana Pawła II.