DIECEZJA RADOMSKA
By przyjąć głos Pana Boga!
Dziś w Kościele przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna jednocześnie Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu jest to również niedziela seminaryjna.
Światowy Dzień Modlitw o Powołania obchodzony jest po raz pięćdziesiąty piąty. W tym roku jego hasłem są słowa: "Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana".
W papieskim orędziu na 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania czytamy: „Nie jesteśmy zanurzeni w przypadkowości, ani pociągani serią chaotycznych wydarzeń, ale przeciwnie, nasze życie i nasza obecność w świecie jest owocem Bożego powołania!”. - Papież zaprasza, aby podejmować ryzyko i nie czekać aż będziemy doskonali, by odpowiedzieć na powołanie. - wyjaśnia ks. Paweł Rytel-Andrianik - rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski:
O Światowym Dniu Modlitw o Powołania mówił również ks. bp Henryk Tomasik w audycji Radia Plus Radom "Kwadrans dla Pasterza". Biskup Tomasik podkreślił, jak ważna jest nasza modlitwa o dobre powołania. - Nie ma złych powołań - mogą być powołania niewykorzystane. Ważne natomiast, żeby wszystkie były dobre w tym znaczeniu: oddane Panu Bogu, zatroskane o głoszenie Ewangelii i budowanie chrystusowego Kościoła:
Jak zauważa biskup Tomasik, niezwykle ważne jest by to rodzina pokazała możliwość życia według Ewangelii, żeby była wspólnotą wychowującą. - Niezwykle ważne jest, aby w tej rodzinie młody człowiek doświadczył troski o dobro wspólne, ludzką solidarność, aby doświadczył uczestnictwa w życiu wspólnoty:
Odczytanie powołania, pogodzenie się z Bożym planem nie zawsze jest łatwe. Często wymaga poświęceń i trudów, które wydają się być ponad siły człowieka. O swoim powołaniu opowiedział al. Karol Dobrasiewicz - alumn czwartego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. - Wybierając kapłaństwo nie wpisałem się w plan, który przygotowała dla mnie moja mama. - powiedział nasz gość. - Teraz dzięki Panu Bogu relacja z mamą jest wspaniała. Mam nadzieję, że Pan Bóg patrzy z góry i jest ze mnie choć trochę dumny, że przez te trzy lata zmieniłem się. O niedzieli seminaryjnej, o tym, jak odczytywać swoje powołanie i jak rodzice jedynaka przyjmują decyzję o wstąpieniu do seminarium z alumnem Karolem Dobrasiewiczem rozmawiała Weronika Chochoł:
W niedzielę, 22 kwietnia br., klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wyjeżdżają do parafii Diecezji Radomskiej, by wspólnie z wiernymi modlić się o powołania i za powołanych. Tym razem klerycy goszczą w parafiach dekanatów czanoleskiego i drzewickiego.
Ważnym elementem tej niedzieli będzie wspólnie przeżywana Eucharystia oraz spotkania z grupami parafialnymi (m.in. z Kołami Żywego Różańca, Oazą, Służbą Liturgiczną), a także z młodzieżą klas maturalnych. Podczas tych spotkań będzie można się dowiedzieć o życiu w seminarium oraz o odczytywaniu drogi powołania. Dla kleryków będzie to ważne doświadczenie pracy duszpasterskiej, a dla wszystkich okazja do wspólnej modlitwy za powołanych i o nowe powołania do służby Bogu i ludziom.
Niedziela seminaryjna to również promocja Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Zainicjowane 4 listopada 1999 r. przez śp. bpa Jana Chrapka Towarzystwo skupia dziś około 1400 osób, rodzin i stowarzyszeń. Jego członkowie zobowiązują się do modlitwy w intencji powołanych oraz materialnego wspierania seminarium. Niedziele Seminaryjne przypadają dwa razy w roku; to jedna niedziela w listopadzie oraz IV Niedziela Wielkanocna (Niedziela Dobrego Pasterza).