DIECEZJA RADOMSKA
Wojsko w katedrze
Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wykonał 13 kwietnia Gorzkie Żale w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi z początków XVIII wieku.
Paweł Szkop, kierownik Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego powiedział, że przygoda chóru z wojskiem zaczęła się od abp. Leszka Sławoja-Głódzia. Można powiedzieć, że wprowadził nas do kościołów. Zaczęło się od Mszy świętych, dzisiaj nasz repertuar jest bardzo bogaty. Dzisiaj wykonaliśmy część trzecią Gorzki Żali oraz utwory pasyjne w czasie liturgii. Cieszę się, że mogliśmy wystąpić w Radomiu inaugurując obchody Wielkiego Tygodnia - powiedział Paweł Szkop.
Koncert poprowadził muzyk Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. - Koncert jest znakomitym wprowadzeniem do przeżywania tajemnicy Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Jako muzyk cieszę się, że mogłem uczestniczyć w artystycznym wykonaniu pięknego nabożeństwa. Gorzkie Żale to wyłącznie polska tradycja - powiedział Robert Pluta:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi z początków XVIII w. Gorzkie Żale zostały ułożone w r. 1707 dzięki staraniom istniejącego przy kościele parafialnym Świętego Krzyża w Warszawie Arcybractwa św. Rocha i jego protektora, ks. Wawrzyńca Stanisława Benika.
Gorzkie Żale odprawiane są przez cały czas Wielkiego Postu we wszystkich kościołach w Polsce, w niedzielę po południu, tak zwaną Pasję. Nazwa nabożeństwa pochodzi od tych słów rozpoczynających te pieśni żałobne.
Zespół Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory o tematyce religijnej, począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Artyści w mundurach występują także w kościołach biorąc udział w różnotematycznych uroczystościach narodowych i religijnych.