Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Czas na zmiany

czwartek, 03 października 2013 12:44 / Autor: Radosław Mizera
parafia św. Stefana
Radosław Mizera

W diecezji radomskiej rozpoczęły się konsultacje w sprawie opracowania statutu działalności rad parafialnych. Przypomnijmy, że są diecezje w Polsce, w których takie rady są niemal w każdej parafii np. w tarnowskiej - 98 procent, w opolskiej i lubelskiej - 97 procent. Najmniej tego typu ciał doradczych jest w diecezjach łódzkiej, kieleckiej i właśnie radomskiej.

Biskup Henryk Tomasik poinformował, że na ostatnim zebraniu księży dziekanów i rady kapłańskiej została przedstawiona propozycja opracowania statutu rady parafialnej. Obecnie trwają konsultacje sprawie opracowania statutu działalności rad. Według biskupa Tomasika taka rada zajmuje się sprawami szeroko rozumianych zadań duszpasterskich parafii, a jej zadaniem jest współpraca duchownych i świeckich, pobudzanie i rozwój inicjatyw w parafii, koordynacja działań, czy wskazywanie propozycji i wniosków dotyczących pracy parafialnej. - Jak wyobrażam sobie taką radę? Składa się one ze specjalistów, którzy mogą pomóc proboszczowi w danej dziedzinie: w sprawie pogłębiania życia religijnego a także w sprawach budowlanych czy remontowych. Każda osoba może coś ciekawego wnieść i pomóc w rozwiązaniu danego problemu - mówi biskup radomski dodając, że na rady parafialne, duszpasterskie, czy ekonomiczne patrzy się dzisiaj w różny sposób. - Boimy się trochę tego. Dlatego potrzebne jest dorastanie do tego i zbudowanie wzajemnego zaufania. Błędem byłoby traktowanie takiej rady jako instytucji kontrolującej księdza proboszcza. Ważne, aby pogłębiało się nasze wzajemne zaufanie i wspólne poczucie odpowiedzialności za Kościół i parafię - powiedział biskup Tomasik.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Jedna z nielicznych rad w Radomiu działa od 4 lat przy parafii św. Stefana. Jej proboszczem jest ks. Andrzej Jędrzejewski. - Decyzję o powołaniu takiej rady podjąłem kilka miesięcy po przyjściu do parafii. Była to jedna z najważniejszych i lepszych decyzji jakie podjąłem. Trudno dzisiaj wymienić ilość przedsięwzięć, które - gdybym nie konsultował z radą, nie miał pomocy ze strony tych ludzi - na pewno skutek podejmowanych inicjatyw byłby gorszy - mówi ks. Jędrzejewski.

Proboszcz parafii św. Stefana dodaje, że konsultacje z radą dotyczą głównie gospodarowania parafią, wystroju kościoła i wszelkich inicjatyw duszpasterskich. - I muszę powiedzieć, że traktuję taką radę jako ogromne wsparcie. Ci ludzi również biorą współodpowiedzialność za naszą wspólnotę. Były chwile, że zmieniałem zdanie pod wpływam kompetencji rady i wszystko to dzieje się dla dobra nas wszystkich - powiedział ks. Jędrzejewski.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Wśród członków rady parafialnej jest prawnik Elwira Skoczek. - Nasz rada składa się z 13 osób. Są to osoby reprezentujące różne zawody. Płaszczyzny naszej działalności są obszerne. Ostatnio uczestniczyliśmy w projektowaniu ołtarza w naszym kościele - powiedziała Elwira Skoczek.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Od kilku lat rady duszpasterskie są stałym elementem w życiu parafii w Polsce. Co więcej, ich liczba wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat - w 2008 były w 20 proc. parafii, obecnie - w 80 procent. Są diecezje, w których są niemal w każdej parafii - w tarnowskiej - 98,4 proc.; w opolskiej - 97,3 proc.; w lubelskiej - 97,1. Najmniej tego typu ciał doradczych jest w diecezjach łódzkiej, kieleckiej i radomskiej.

Z badań Instytut Statystyczny Kościoła Katolickiego wynika, że duszpasterskie rady parafialne są cenną pomocą w pracy proboszcza. Autorzy kierują apel do duchownych, by nie bali się rad parafialnych, gdyż model niemiecki, w którym laikat często przejmuje rządy we wspólnocie lokalnej, nam nie grozi - świeccy świadomi są hierarchiczności Kościoła i nie zamierzają zająć miejsca księży. Zaś istnienie takiego gremium, poza cennym wkładem w życie wspólnoty, ma jeszcze jedną zaletę - aktywizuje świeckich.

Do obecności Parafialnej Rady Duszpasterskiej w każdej parafii nawiązuje Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 536, § 1: „Jeśli zdaniem biskupa diecezjalnego, po zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej, byłoby to pożyteczne, należy w każdej parafii ustanowić radę duszpasterską. Ma jej przewodniczyć proboszcz, a członkami powinni być wierni wraz z tymi, którzy z urzędu uczestniczą w trosce duszpasterskiej o parafię i pomagają w ożywianiu działalności pasterskiej". Wskazuje on, że ustanowienie Parafialnej Rady Duszpasterskiej jest fakultatywne, w odróżnieniu do Parafialnej Rady Ekonomicznej, której ustanawianie nie jest fakultatywne.

Z kolei dyrektorium „Apostolorum successores" (211) wskazuje, iż obecność tejże rady jest pożądana w każdej parafii, a biskup diecezjalny - po zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej - winien rozważyć możliwość zobligowania wszystkich parafii do ich ustanowienia.