Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zbrojeniówka u Matki

sobota, 29 września 2018 18:50 / Autor: Michał Kaczor
fot. ks. Jacek Wieczorek/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego i lotniczego pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Mszy świętej przewodniczył ks. gen. Sławomir Żarski.

Do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej pielgrzymowali zrzeszeni w związkach zawodowych pracownicy przemysłu zbrojeniowego i lotniczego z całego kraju. Zgromadzeni najpierw przeszli w procesji z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Zebranych przywitał ks. prał. Jerzy Karbownik – kustosz sanktuarium.

- Kolejny raz przybywają zakłady zbrojeniowe i lotnicze do Matki Bożej Miłosierdzia, do Sanktuarium Ostrobramskiego w Skarżysku-Kamiennej. Przybywacie w sposób uroczysty – jak zawsze z pocztami sztandarowymi, które was reprezentują, którym kłaniam się z wielkim szacunkiem. Przychodzicie bardzo uroczyście, bo tu jest Matka Miłosierdzia, która chce wam pomóc, chce otworzyć was na drugiego człowieka – mówił ks. prał. Karbownik.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele firm zajmujących się przemysłem zbrojeniowym. Stanisław Głowacki - przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ "Solidarności" i szef „S” w zakładach „Mesko” przypomniał o szczególnym charakterze tegorocznej pielgrzymki.

- Tegoroczna, dwudziesta trzecia pielgrzymka pracowników zakładów przemysłu zbrojeniowego i lotniczego, ma szczególny charakter. Odbywa się w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz przemysł, został zbudowany z chwilą odzyskania niepodległości. Powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego to nie tylko objaw perspektywicznego, gospodarczego myślenia, ale przede wszystkim budowa zrębów bezpieczeństwa państwa. My, spadkobiercy tych idei i zasad, musimy ze szczególną troską te wartości kultywować i pielęgnować – mówił Stanisław Głowacki.

Homilię wygłosił ks. gen. Sławomir Żarski, były wikariusz generalny ordynariatu wojska polowego. Nawiązał do konstytucji Soboru Watykańskiego II „Gaudium et spes”.

- W artykule 79 tak pisze: „Ci wszyscy, którzy sprawie ojczyzny oddani służą wojsku, niech uważają siebie za sługi bezpieczeństwa i wolności narodów. Witam was słudzy bezpieczeństwa. Dalej sobór mówi: „Póki będzie istniało niebezpieczeństwo wojny, a równocześnie brakować będzie międzynarodowej władzy, posiadającej niezbędne kompetencje i wyposażonej w odpowiednią siłę, póty rządom nie można zaprzeczać prawa do koniecznej obrony. Byleby wyczerpały wpierw wszystkie środki pokojowych rokowań. Słudzy bezpieczeństwa – to o was jest mowa, bo wy jesteście tym fundamentem, tymi filarami rozproszonymi po naszej ojczyźnie, którzy tworzycie tę siłę i wielki potencjał zbrojeniowy. Dziękujemy wam za to – mówił ks. gen. Żarski.

Ks. gen. Żarski zaapelował także do zgromadzonych o czuwanie w trzech znaczeniach – bycie człowiekiem sumienia, dostrzeganie drugiego człowieka i troskę o ojczyznę.

- Stajemy dzisiaj na szczególnym apelu przed Panią Miłosierdzia – Matką Bożą Ostrobramską. Wy na tym apelu po raz 23. mówicie „jestem”. Wypowiadacie również słowo „pamiętam”, ale proszę was, odejdźcie z tego miejsca ze słowem „czuwam” – mówił dalej.

Na koniec ks. gen. Sławomir Żarski skierował modlitwę do św. Michała Archanioła.

Odsłuchaj całą homilię:

Darem wotywnym był kielich mszalny z figurami świętych polskich wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II.

Po mszy świętej wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski odznaczył zasłużonych dla obronności kraju medalami zasługi.