Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Świece Caritas zapłoną po raz 25.

środa, 28 listopada 2018 09:30 / Autor: Monika Nowakowska
Świece Caritas zapłoną po raz 25.
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

 Po raz 25. Caritas Polska wraz z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS i Diakonią Kościoła ewangelicko-augsburskiego dołączają do akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece rozprowadzanie będą od pierwszej niedzieli Adwentu, 2 grudnia.

- Świeca Caritas na przestrzeni lat stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wigilii w Polsce. - Płomień każdej wigilijnej świecy daje szansę dzieciom z rodzin ubogich nie tylko materialnie - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej:

Caritas Diecezji Radomskiej chce rozprowadzić od pierwszej niedzieli Adwentu, ok. 65 tys. świec. Będą one rozprowadzane we wszystkich kościołach na terenie diecezji radomskiej. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc edukacyjną i socjoterapeutyczną, dożywianie dzieci w świetlicach, leczenie oraz letni wypoczynek.

Ok. 11 tys. świec rozprowadzi natomiast diakonią kościoła ewangelicko - augsburskiego w Polsce. - Dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na organizację letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz na wsparcie świetlic socjoterapeutycznych - mówi proboszcz parafii ks. Wojciech Rudkowski. - Rzadko się zdarza, żeby w którejś ewangelickiej rodzinie podczas Wigilii nie było takich świec na wigilijnym stole - dodaje:

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapłoną także na stołach rodzin wyzwania prawosławnego. ELEOS włączył się w akcję po raz 20. - mówi ks. Paweł Sidoruk z parafii prawosławnej w Radomiu:

- Świeca w Kościele prawosławnym ma wielkie znaczenie, także ta wigilijna. Mówi się, że świeca, aby dała ciepło, musi się spalać, czyli dawać coś z siebie. Każdy z nas jest powołany do tego, aby w swoim życiu kierował się miłosierdziem, dlatego włączyliśmy się w akcję. W naszej parafii już można kupić świece. Dzięki temu możemy wspomóc potrzebujących, by Święta Bożego Narodzenia były radosne dla wszystkich - mówi ks. Paweł Sidoruk.

 Historia akcji

Pomysł Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zrodził się na zebraniu księży dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1994 roku, w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży w Rusinowicach. Początkowo akcja nosiła nazwę „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas” a jej symbolem była świeca z napisem Caritas. Miała ona stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników do przyjęcia Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy.

W 1994 roku postanowiono, że dochód ze sprzedaży świec przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom. A rok później projekt zyskał dzisiejszą oficjalną nazwę – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

W 1997 roku do akcji Caritas z ideą betlejemskiego światła pokoju przyłączyli się harcerze ZHP, dzięki temu świeca Caritas docierała m.in. do Prymasa Polski, Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Dotarła również do papieża Franciszka.

Od jubileuszowego 2000 roku akcja organizowana jest wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. Od tego momentu odbywa się także wspólna, ekumeniczna inauguracja.

Światło świec zachęca Polaków, by zaprosili do swojego domu najbardziej bezbronnych i najmniejszych ludzi potrzebujących naszej pomocy – dzieci. W akcję włączają się wszystkie diecezje w Polsce.

Komu i jak pomagamy

Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych płoną świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Polacy nabywając je, wspierają dzieci z ubogich rodzin z terenu swojej parafii lub diecezji. Pozyskane wpływy przeznaczone są na letni wypoczynek, całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, wparcie medyczne oraz pomoc edukacyjną. Pomoc dla dzieci świadczona jest także indywidualnie – w zależności od zaistniałych potrzeb – przez placówki pomocy i wolontariatu Caritas działające na terenie całego kraju, w tym w 180 specjalistycznych ośrodkach wsparcia dziennego dla dzieci. Przez lata działalności Caritas udało się poprawić kondycję materialną, moralną i duchową setek tysięcy polskich rodzin.