DIECEZJA RADOMSKA
Dokąd idziesz, młody człowieku?
Jak spędzić czas między Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem? Pomysłów jest z pewnością wiele. Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu zaprasza na "Rekolekcje dla pytających o wiarę i drogę życiową".
To formuła sprawdzona, poparta wieloletnim stażem. - To rekolekcje dla tych, którzy zadają sobie pytania na temat wiary i swojego miejsca w życiu. Są to rekolekcje dla tych osób, które po prostu szukają - wychowawca seminaryjny ks. Paweł Gogacz. Adresaci to młodzież męska, uczęszczająca do szkół średnich, studiująca lub pracująca. - Trzeba na chwilę zatrzymać się, stworzyć sobie kawałek pustyni, stworzyć sobie możliwości, żeby móc usłyszeć te fale, na których nadaje Bóg. A takim podstawowym sposobem to jest trochę odosobnienia, trochę ciszy, wspólnej modlitwy, wołania, próby rozmów z Bogiem i wtedy jakoś głos dociera - mówi ks. Gogacz. Rekolekcje te nie są akcją, nakierowaną tylko na powołanych do kapłaństwa. - Chodzi o to, żeby pomóc osobom, które chcą rozpoznać swoje właściwe miejsce na ziemi - wyjaśnia ks. Paweł Gogacz.
Rekolekcje odbędą się pod hasłem - Quo Vadis? - Wybraliśmy postać św. Piotra. Spróbujemy zobaczyć jak on zbliżał się do Jezusa. Też miał pewne znaki zapytania, wątpliwości, nie zgadzał się z Jezusem, trochę się kłócił i dopiero pod koniec życia dał się poprowadzić tak, jaka była wola Boga - wyjaśnia organizator.
Program rekolekcji wypełniony będzie spotkaniami, modlitwą, integracją i rekreacją.
Diakon Rafał Mierzejewski sam brał udział w rekolekcjach, od kilku lat uczestniczy w ich organizacji. - Było to w I klasie liceum. Bardzo dobrze wspominam tamte rekolekcje, które w perspektywie dały mi szansę na zastanowienie się nad swoją drogą powołania, a dziś z perspektywy bycia klerykiem widzę każdego roku jak wiele to daje młodym ludziom, którzy przychodzą na te rekolekcje. Z wieloma uczestnikami do dziś mam kontakt. Często do mnie dzwonią i opowiadają jak im się w życiu układa - opowiada dk. Rafał.
W ubiegłym roku w rekolekcjach uczestniczył Filip Wincewicz, obecnie alumn I roku. - Mogłem poznać sposób życia kleryków. Była to jedyna okazja, kiedy mogłem spojrzeć na nie z bliska. Różne spotkania przeplatały się z chwilami modlitwy. Mieliśmy też spotkania w grupach. Dzięki temu mogłem lepiej zrozumieć, co Bóg chce do mnie powiedzieć.
Cztery razy na rekolekcjach był al. Michał Kopiciński z V roku. - Pamiętam te wieczory modlitwy i ten czas, który potrafili mi poświęcić księża i klerycy. Pamiętając, czego doświadczyłem na tych rekolekcjach jako uczestnik, staram się służyć jako kleryk, organizator rekolekcji.
Alumn V roku Karol Dobrasiewicz nie był nigdy uczestnikiem tych rekolekcji, za to od kilku lat bierze udział w organizacji. - To taki dobry czas, kiedy można zatrzymać się, popatrzeć na swoją relację z Chrystusem. To nie jest wciąganie na siłę do seminarium. Chodzi o zatrzymanie się i zobaczenie jakie jest moje życie, co chcę robić w życiu i co jest dla mnie bardzo ważne. Młodzi ludzie często nie mają odwagi, śmiałości alo kogoś z kim mogliby naprawdę porozmawiać. Wstydzą się nauczycieli czy kapłana na parafii, a tu spotykają nas kleryków czy księży w takich normalnych codziennych warunkach, kiedy razem funkcjonujemy. Ta bariera się zmiejsza. My też mówimy o swoim powołaniu, jak się kształtowało - mówi al. Karol.
Rekolekcje potrwają od 27 do 30 grudnia. Zapisywać się można do 21 grudnia 2018 pod numerami telefonów: (48) 33 09 119 i (48) 33 09 101.