DIECEZJA RADOMSKA
Pamięć nie gaśnie
W kościele św. Wawrzyńca we Wrzosie koło Przytyka odsłonięto 6 października tablicę pamiątkową wybitnego artysty ks. Władysława Paciaka. Był to hołd złożony artyście, połączony z obchodami 110. rocznicy urodzin i 30. rocznicy śmierci kapłana.
Ks. Władysław Paciak był artystą wybitnym, utalentowanym, wyjątkowym w sztuce polskiej tego czasu. Ukończył teologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1952 r. mieszkał w Radomiu, od 1955 r. był rezydentem w parafii Opieki NMP. Jego pierwsza indywidualna wystawa w Radomiu, w 1957 r., była w kraju sensacją: ksiądz tworzy sztukę nowoczesną. Jako twórca sztuki sakralnej należącej do nurtu sztuki nowoczesnej był w Polsce w latach 60. prekursorem. Taką sztukę inni artyści zaczęli tworzyć dopiero w latach 80. XX wieku.
Tablica pamiątkowa została odsłonięta z inicjatywy rodziny księdza w kruchcie głównej kościoła we Wrzosie. Uroczystość była połączona z Mszą św. w intencji ks. Paciaka i przypadającą dokładnie w tym dniu 30. rocznicą jego śmierci. Następnie złożone zostały kwiaty na grobie kapłana na miejscowym cmentarzu. W uroczystości wzięły udział osoby ze świata sztuki i kultury oraz rodzina ks. Paciaka.
Podczas obchodów zaplanowano także 12 października o godz. 16 otwarcie wystawy "Ksiądz Władysław Paciak w hołdzie Janowi Pawłowi II" w "Galerii Wieża" przy kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu oraz z kolekcji rodzinnej. Obejmie ona obrazy z cyklu "Jan Paweł II w Polsce" (1979 rok) poświęcone pierwszej papieskiej pielgrzymce do kraju. Wernisaż uświetni recital organowy Emanuela Bączkowskiego. Wystawa można będzie zobaczyć od 13 do 27 października.
Ks. Władysław Paciak urodził się w 1903 r. we wsi Potkanna k. Przytyka. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1929 r. W 1937 r. wyjechał do Paryża, gdzie zwiedzał tamtejsze muzea. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował teologię, historię sztuki i w Akademii Sztuk Pięknych malarstwo - w pracowniach Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego i Jerzego Fedkowicza, u którego uzyskał dyplom w 1954 r. W 1960 r. podróżował po Francji i Włoszech. Intensywna praca po powrocie do kraju zaowocowała cyklem "Madonny", namalowanym w niezwykły w malarstwie sakralnym sposób - bez sztampy i z dążeniem do wykorzystania nowoczesnej formy przy tradycyjnych wątkach. Za cykl ks. Paciak otrzymał prestiżową nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka. Kapłan-artysta zmarł 6 października 1983 r. w Radomiu. Został pochowany na cmentarzu we Wrzosie.