Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W poniedziałek świętujemy św. Kazimierza

czwartek, 28 lutego 2019 13:29 / Autor: Radosław Mizera
Św. Kazimierz
Radosław Mizera

W najbliższy poniedziałek, 4 marca odbędzie się doroczna uroczystość św. Kazimierza – królewicza, patrona diecezji i miasta Radomia. Natomiast od 1 do 10 marca organizowane są "Kaziki 2019", czyli cykl towarzyszących imprez kulturalnych i sportowych w Radomiu.

W odezwie do wiernych biskup Henryk Tomasik napisał, że "św. Kazimierz pokazał swoim życiem zakorzenionym w wierze, że miłość może być szlachetna i czysta, że prawdziwa wielkość idzie w parze z pokorą i prostotą serca". - Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym - czytamy w komunikacie ordynariusza radomskiego.

Centralna Msza św. odpustowa będzie celebrowana w kościele św. Kazimierza w Radomiu, 4 marca, w poniedziałek o godz. 18.00, pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika. Homilię wygłosi biskup Piotr Turzyński. Z tej okazji parafia św. Kazimierza zaprasza do przygotowania się do tego dnia i udziału w centralnych uroczystościach. - Staramy się pielęgnować ten kult, wpatrywać się w oblicze św. Kazimierza i w to wszystko, co uczynił przez swoje młode życie jako człowiek wielkiej wiary, miłości Boga, ojczyzny. Dlatego przed każdą niedzielną Mszą św. odmawiana jest litania do św. Kazimierza. Każdego czwartego dnia miesiąca od 10 lat jest nabożeństwo ku czci św. Kazimierza, połączone z oddanie czci relikwiom naszego patrona - mówił Radiu Plus Radom ks. prałat Grzegorz Senderski, proboszcz parafii św. Kazimierza.

Dodał, że bezpośrednim przygotowaniem do odpustu będzie triduum ku czci św. Kazimierza. - Nadchodzący czas służy zapatrzeniu się w postawę życia patrona Radomia. Św. Kazimierz chce nas uczyć, że miłość może być szlachetna i czysta, że prawdziwa wielkość idzie w parze z pokorą i prostotą serca - podkreślił ks. Senderski.

Od 1 do 10 marca potrwają w Radomiu "Kaziki 2019". Ciekawym wydarzeniem będzie "Powrót Madonny", czyli ekspozycja - po raz pierwszy po renowacji - najcenniejszego zabytku sztuki średniowiecznej Radomia. Mowa o rzeźbie Matki Bożej z Bramy Krakowskiej. Będzie ona prezentowana 2 marca w Muzeum Katedralne w Radomiu od 13.00 do 16.00.

Tego samego dnia Resursa Obywatelska zaprasza na spotkanie z rycerzami i prelekcję Wielkiego Mistrza Jana Skowery oraz prezentację Korony Królestwa Polskiego "Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza". Początek o 16.00. Dzień później o godzinie 17.00 nastąpi wręczenie Nagrody Św. Kazimierza.

W niedzielę, 10 marca odbędzie się XII Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. Podczas wszystkich wydarzeń "Kazików" czynne będzie stoisko Cechu Piekarzy w Radomiu ze słodkimi kluczami św. Kazimierza.

Św. Kazimierz był synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w 1458 r. w Krakowie. Był gorliwym czcicielem Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. Pochowany został w Wilnie. W latach 1481-83 przebywał na radomskim zamku jako namiestnik królewski w Koronie. Doradcą królewicza był nauczyciel-humanista Kallimach.

Od 1983 r. św. Kazimierz jest patronem miasta Radomia, natomiast diecezji radomskiej od 1992 r. W 2002 r. w Radomiu odbyły się uroczystości jubileuszowe 400. rocznicy kanonizacji św. Kazimierza. Od 1994 roku uroczystości patrona miasta i diecezji obchodzone są w patronalnym kościele św. Kazimierza w Radomiu, który w 2003 r. został wyróżniony przez Jana Pawła II tytułem bazyliki mniejszej.