Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

28 lat temu Ojciec Święty był u nas

wtorek, 04 czerwca 2019 10:25 / Autor: Weronika Chochoł
28 lat temu Ojciec Święty był u nas
fot. katedra.radom.pl
Weronika Chochoł

- Budujmy wspólną przyszłość naszej ojczyzny wedle prawa Bożego, wedle tej odwiecznej mądrości, która się nie przedawnia w żadnej epoce - apelował papież św. Jan Paweł II do wiernych na radomskich lotnisku. Dokładnie 28 lat temu - 4 czerwca 1991 roku papież Polak odwiedził Radom. 

Historyczna wizyta

Wizyta Ojca Świętego w Radomiu była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Była to czwarta Podróż Apostolska Jana Pawła II do Polski i odbyła się pod hasłem "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Pielgrzymka odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy z nich (w dniach 1–9 czerwca) wiązał się z wizytą w dwunastu miastach: Koszalinie, Rzeszowie, Przemyślu, Lubaczowie, Kielcach, Radomiu, Łomży, Białymstoku, Olsztynie Włocławku, Płocku i Warszawie. W połowie sierpnia papież Jan Paweł II ponownie odwiedził Polskę. Głównym celem wizyty były VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. Ponadto Jan Paweł II odwiedził Kraków i Wadowice.

Wizycie papieża w Radomiu przyświecało hasło: "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni". W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na radomskim lotnisku Jan Paweł II podkreślał, że łaknienie i pragnienie sprawiedliwości z pewnością oznacza dążenie do przezwyciężenia wszystkiego, co jest niesprawiedliwością i krzywdą. W ten sposób nawiązał również do protestu robotniczego z 1976 roku:

W słowie wygłoszonym do wiernych Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie przykazania "Nie zabijaj", które na polskich ziemiach pogwałcone było milionami. Papież przypomniał również o ukrzyżowaniu Chrystusa i miłości Jego Matki, jako potwierdzeniu mocy piątego przykazania. W pamięci wielu obecnych na płycie lotniska szczególnie zapadły również słowa o dzieciach nienarodzonych. - Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa dołącza się inny jeszcze, wielki cmentarz - cmentarz nienarodzonych. Cmentarz bezbronnych, których twarzy nie poznała nawet własna matka, godząc się lub ulegając presji, aby odebrać im życie, zanim jeszcze się narodzą. (...) Trudno wyobrazić sobie dramat straszliwszy w swej moralnej, ludzkiej wymowie:

Ojcu Świętemu podczas wizyty do ojczyzny towarzyszył wiatr. Nie inaczej było w Radomiu, kiedy to Jan Paweł II przyznał się, że "rzuca słowa na wiatr, bo wierzy, że nie będą one poniesione w niewiadomym kierunku, tylko pójdą jak Słowo Boże z wieczernika na wszystkie krańce ziemi":

4 czerwca 1991 we wspomnieniach... 

Podczas wizyty w Radomiu Ojciec Święty sprawował Mszę św. na radomskim lotnisku, odwiedził i pobłogosławił nowo wybudowane Wyższe Seminarium Duchowne, modlił się również przy pomniku Radomskiego Czerwca'76, a także spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi w radomskiej katedrze. Wielu radomian do dziś wspomina ten dzień: 

W dniu papieskiej wizyty 17. urodziny obchodził prezydent Radomia Radosław Witkowski. - Papież Polak stawiał przed nami wysokie wymagania, ale też podpowiadał, jak je osiągać - zauważa: 

W latach 1990-1992 wojewodą radomskim był Jan Rejczak. Jak wspomina, przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia były z jednej strony stresujące, z drugiej - ranga wizyty nadawała im podniosłego charakteru. 

Jedną z pierwszych informacji, która dotarła do Rady Miejskiej, która w czerwcu 1990 roku rozpoczęła swoją pracę, była wiadomość, że w czerwcu przyszłego roku do Radomia przyjedzie papież - wspomina ówczesny wojewoda radomski Jan Rejczak. Nie tylko na władzach ale również na wiernych z diecezji sandomiersko-radomskiej. - Swoim spokojem ostudzał nas śp. biskup Edward Materski, ale jednocześnie robił wiele, żeby nie marnować ani godziny, ani jednego dnia przygotowań. Miał świadomość ogromu zadań, które należy wykonać:

Jednak obok wspomnianych przygotowań "na najwyższym szczeblu", większość działań podejmowanych było lokalnie. Trwały intensywne prace przy budowie Wyższego Seminarium Duchownego, utwardzona została ulica Młyńska (przy której znajduje się radomskie seminarium), a także wszystkie ulice na trasie pielgrzymki Jana Pawła II. Podczas prowadzenia prac niejednokrotnie chęć zysku brała górę nad przygotowaniami, jednak częściej niż chciwość w społeczeństwie panowała integracja. Integracja, którą utrudniały pozostałości po poprzednim systemie:

Jaki to był dzień? Słoneczny, ale chłodny. Za to w nocy przyszła ulewa, trzeba było zbierać wodę z dywanów, chronić kwiaty... - wspomina Jan Rejczak i mówi o wietrze, który zerwał się pod koniec Mszy św.:

Dla wiernych z całej Polski pielgrzymka była ogromnym wydarzeniem duchowym. Dla reporterów i fotoreporterów czasem wytężonej pracy, stresu i skupienia by uchwycić najlepsze ujęcia. Fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej i Polskiej Agencji Prasowej był wówczas radomski fotografik Wojciech Stan. - Każdy z nas chciał zrobić to najlepsze zdjęcie, przeskoczyć samego siebie. Ojciec Święty miał w sobie coś niezwykłego - mówi Wojciech Stan w rozmowie z Radiem Plus Radom i wspomina trudy związane z fotografowaniem tak ważnej uroczystości. Mówi również o satysfakcji, która towarzyszy po rzetelnym wykonaniu tak ważnego zadania:

Ze szczególnym sentymentem Wojciech Stan wraca do jednego ze zdjęć wykonanych na radomskim lotnisku. Płaszcz Ojca Świętego powiewa na wietrze. Przyznaje jednocześnie, że jako fotoreporter nie miał czasu na duchowe przeżywanie pielgrzymki:

Ks. Edward Poniewierski - kanclerz kurii diecezji radomskiej prowadził komentarz w czasie papieskiej liturgii na lotnisku. Wspomina, jakie emocje towarzyszyły robotnikom, z którymi przy pomniku Radomskiego Czerwca'76 spotkał się Ojciec Święty: 

 W związku z rocznicą pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Radomia, odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Sesje papieskie stały się już radomską tradycją. Odbywają się w okolicach 4 czerwca, kiedy to papież odwiedził Radom. Radni zadecydowali o takiej formie uczczenia pamięci św. Jana Pawła II uchwałą z 18 kwietnia 2005 roku. Tegoroczna sesja rozpocznie się o godz. 16.30 od wystąpienia biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Następnie głos zabierze prezydent Radomia Radosław Witkowski. W tym roku okolicznościowy referat wygłosi ks. Dariusz Kowalczyk - prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Sesja zakończy się dyskusją na temat nauczania papieskiego. Natomiast o godz. 18.00 w radomskiej katedrze sprawowana będzie dziękczynna Msza św. za osobę i pontyfikat Papieża-Polaka.