Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Pamięć o ks. prof. Bonifacym Miązku

wtorek, 11 czerwca 2019 16:24 / Autor: Weronika Chochoł
Pamięć o ks. prof. Bonifacym Miązku
fot. mysliszewice.edu.pl
Weronika Chochoł

Msza święta, wspólna modlitwa i program wspomnieniowo-artystyczny. Końskie upamiętnią ks. Bonifacego Miązka. 

W piątek, 14 czerwca w Ruskim Brodzie i Końskich będzie miała miejsce niezwykła uroczystość. Parafianie i mieszkańcy upamiętnią ks. prof. Bonifacego Miązka. Wydarzenie związane jest z przypadającą w piątek 60. rocznicą święceń kapłańskich księdza infułata. 

W programie uroczystości: Msza św w intencji ks. Bonifacego Miązka w kościele parafialnym w Ruskim Brodzie i modlitwa przy jego grobie na parafialnym cmentarzu, a także program wspomnieniowo-artystyczny. 

Ksiądz Bonifacy Miązek zmarł w październiku ubiegłego roku.

Urodził się w Kolonii Szczerbackiej, niedaleko Końskich. W roku 1954 zdał maturę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Końskich, następnie studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1959 roku i przez sześć lat pracował jako wikary i nauczyciel religii w diecezji sandomierskiej.

Ze względu na kontakt z paryską "Kulturą", księdzem Miązkiem zainteresował się Urząd Bezpieczeństwa. Aby uniknąć aresztowania w październiku 1965 roku wyjechał wraz grupą księży na wycieczkę do Rzymu, odłączył się w Wiedniu i poprosił o azyl polityczny w Austrii. Odtąd na stałe mieszkał w Wiedniu. Przez wiele lat był wykładowcą literatury polskiej Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie promował 14 doktorów. Jest autorem licznych prac naukowych w języku niemieckim i polskim oraz 5 tomów poezji. Jest też laureatem wielu nagród literackich. Ks. Miązek jest honorowym obywatelem miasta i gminy Końskie. Do jego najważniejszych osiągnięć historycznoliterackich należy, oprócz polskojęzycznych opracowań z zakresu literatury polskiej, cykl publikacji niemieckojęzycznych, obejmujących zasięgiem tematycznym niemal całokształt dziejów literatury polskiej.