Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Diecezja radomska: Synod na ostatniej prostej

sobota, 12 października 2019 15:53 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

- Dzisiaj pochylamy się nad kolejnym etapem synodu i chcemy prosić Boga, by pogłębiła się nasza odpowiedzialność za Kościół – mówił biskup Henryk Tomasik w czasie mszy świętej w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. 12 października odbyła się sesja plenarna drugiego synodu diecezji radomskiej. W trakcie spotkania omówiono i przegłosowano dokumenty synodalne.

W homilii bp Henryk Tomasik przypomniał, że diecezja - zgodnie z założeniami św. Jana Pawła II i trwającego synodu - musi stawać się domem i wspólnotą. - To troska o to, by nasz egoizm został opanowany przez zatroskanie o dobro wspólne, przez poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka, za jego wiarę i parafię. Miarą człowieka jest miara jego serca. Budowanie wspólnoty wymaga mądrego serca – mówił ksiądz biskup.

- Dzisiaj prosimy o to, by pogłębiła się współpraca wiernych świeckich i duszpasterzy. W czasach autentycznej walki z Kościołem i z tym co święte, tym bardziej potrzebny jest ten dar współpracy.

Na koniec bp Tomasik podziękował za 34 lata posługi duszpasterskiej biskupa Adam Odzimka, który przeszedł na emeryturę.

Po liturgii odbyła się sesja plenarna. Kolejne tego typu spotkanie zaplanowano na 29 lutego 2020 roku, a zakończenie synodu wyznaczono na 18 kwietnia. W trakcie dzisiejszego spotkania omówiono i przegłosowano dokumenty synodalne.

Ks. prof. Stanisław Łabendowicz, sekretarz drugiego synodu diecezjalnego powiedział, że w trakcie synodu pracowało 10 komisji m.in. nauki, kultu Bożego, duchowieństwa, życia konsekrowanego czy duszpasterstwa charytatywnego. - Dzisiaj jesteśmy na etapie omówienia dokumentów synodalnych połączonych z dyskusją i głosowaniem – powiedział ks. Łabendowicz.

W trakcie spotkania głos zabrał ks. Edward Poniewierski, który omówił jeden z dokumentów synodalnych, dotyczących m.in. Ludu Bożego Diecezji Radomskiej. - Naszym wspólnym zadaniem jest wielka troska o powołania. W dokumencie przedstawiamy też życie konsekrowane w naszej diecezji. Próbujemy scharakteryzować pewne trudności jakie towarzyszą zaangażowaniu wiernych świeckich w jeszcze większą współodpowiedzialność za wspólnotę Kościoła – powiedział ks. Poniewierski.

W pracach synodu uczestniczy Agnieszka Dąbrowska ze wspólnoty „Galilea” - Od 18 lat zajmujemy się działalnością ewangelizacyjną w diecezji. Cieszymy się, że zostaliśmy przyjęci w pracę synodu. Z perspektywy ostatnich lat mogę powiedzieć, że ta działalność została dostrzeżona. Jako świeccy możemy czuć się cząstką Kościoła diecezjalnego – powiedziała Agnieszka Dąbrowska.

Ks. Jarosław Wojtkun prezentował dokument dotyczący posługi nauczania. - To m.in. katecheza w szkole, nowa ewangelizacja, czy rola mediów. Kościół dzięki tym narzędziom może wypełniać swoje zadania w dziele ewangelizacji. Dokument eksponuje szczególnie rolę mediów w tym procesie. To jest postawienie większego nacisku na to, że Kościół potrzebuje nowych narzędzi do głoszenia tej samej Ewangelii – powiedział ks. Wojtkun.

II Synod Diecezji Radomskiej rozpoczął obrady 8 listopada 2008 r., a zwołał go ówczesny biskup radomski śp. abp Zygmunt Zimowski. Hasłem synodalnym są słowa: „Czynić diecezję domem i szkołą komunii”, a celem pierwszorzędnym jest „pomoc biskupowi diecezjalnemu w pełnieniu jego funkcji pasterskiej w diecezji poprzez pogłębienie i umocnienie wiary i budowanie wspólnoty Kościoła radomskiego opartej na miłości i wzajemnym zaufaniu.

Dla potrzeb synodu powołano 10 komisji, m.in. Komisję ds. Nauki i Wychowania Katolickiego, Komisję ds. Kultu Bożego, Komisję ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, Komisję ds. Młodzieży czy Komisję ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji.

Po półrocznych obradach, 18 kwietnia 2009 r., Synod został przerwany z mocy prawa kanonicznego, gdy papież Benedykt XVI odwołał abpa Zimowskiego z Radomia i powierzył mu przewodniczenie jednej z dykasterii watykańskich. Obrady Synodu zostały wznowione decyzją Biskupa Henryka Tomasika 17 listopada 2011 r.

Synod diecezjalny jest zgromadzeniem doradczym, utworzonym przez kapłanów, osoby zakonne i świeckich Kościoła naszej diecezji, zwołanym i prowadzonym przez biskupa, dla "ponownego opisania i zdefiniowania" oblicza Kościoła partykularnego. Jego celem jest refleksja nad sytuacją społeczno-duszpasterską Kościoła w diecezji, poprzez odczytanie znaków czasu i nakreślenie najważniejszych zadań na przyszłość. Efektem prac Synodu ma być odnowienie w diecezji trzech rzeczy: nauki teologii, duszpasterstwa i prawa kościelnego.