Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bogu na nowo poświęcony

środa, 23 października 2019 10:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
Bogu na nowo poświęcony
za: ks. dr Michał Krawczyk
Elżbieta Warchoł

Ukazał się pierwszy album prezentujący kościół pw. św. Wacława w Radomiu.

Plac Stare Miasto w Radomiu to od kilku lat miejsce, które stało się jednym z ładniejszych w mieście. Zrewitalizowany plac jest interesującym dopełnieniem najstarszego budynku ceglanego Radomia – kościoła pw. św. Wacława. Dla młodego pokolenia usytuowanie tutaj świątyni oraz funkcjonowanie parafii jest czymś oczywistym. Starsze pokolenie radomian doskonale pamięta, że jeszcze w latach sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych XX w. obiekt ten wyglądał inaczej- mówi ks. dr Michał Krawczyk autor albumu pt: „Bogu na nowo poświęcony”. Album powstał z inicjatywy obecnego proboszcza parafii pw. św. Wacława ks. Andrzeja Tuszyńskiego, który pragnął, aby wyjątkowość tej świątyni była znana nie tylko parafianom, ale także innym mieszkańcom Radomia i turystom odwiedzającym miasto. Ponadto fakt, że budynek ten stał się na nowo świątynią, nie był w przeszłości tak oczywisty, jak dzisiaj nam by się mogło wydawać. Publikacja upamiętnia zatem i jest dedykowana osobie ks. inf. Stanisława Sikorskiego, który podjął się dzieła odzyskania dawnej świątyni i jej odbudowy. Zadanie przygotowania albumu ks. Andrzej Tuszyński powierzył artyście fotografikowi Wojciechowi Stanowi oraz ks. Michałowi Krawczykowi. Publikacja została bardzo starannie wydana, w twardej oprawie, liczy 168 stron.

W pierwszej części albumu została zaprezentowana historia parafii od czasów średniowiecznych po czasy współczesne. Możemy odnaleźć ciekawe informacje na temat czasu budowy kościoła, zasięgu terytorialnego parafii oraz jej funkcjonowania na terenie Starego Radomia. Zaprezentowano także postać św. Wacława – patrona tego miejsca. Ponadto poznamy historię dawnego cmentarza parafialnego usytuowanego w pobliżu świątyni- mówi autor tekstu ks. dr Michał Krawczyk. Kilkaset lat historii najstarszej parafii w Radomiu zostało przerwane przez zaborców austriackich, którzy w 1802 r. zabrali kościół przeznaczając go na cele świeckie. Następnie historia zapisana w albumie prezentuje nam dzieje dawnej świątyni w XIX w. oraz kolejne ponad siedemdziesiąt lat w XX w. Był tu magazyn, koszary, więzienie, szpitale oraz placówka badawczo-muzealna. Pomimo upływu wielu lat mieszkańcy Radomia nie zapomnieli o pierwotnej funkcji tego obiektu domagając się zwrotu dawnej świątyni Kościołowi. Tej kwestii jest poświęcona zasadnicza część historii zapisana na kartach tego albumu. Osobą, która poświęciła wiele lat, aby odzyskać dawny kościół, był ks. Stanisław Sikorski. Ten kapłan z wielką determinacją i cierpliwością doprowadził to dzieło do szczęśliwego końca w 1978 r. Następnie z pomocą grona naukowców z Politechniki Krakowskiej rozpoczął dzieło odbudowy świątyni doprowadzając do jej poświęcenia w 1985 r. Od 1992 r. na Starym Mieście ponownie utworzono parafię, która służy mieszkańcom tej części Radomia.

Wielkim atutem publikacji jest jej część fotograficzna, która prezentuje przemianę tego miejsca począwszy od lat sześćdziesiątych XX w., aż po czasy obecne- dodaje ks. Michał Krawczyk. W pierwszej kolejności został ukazany obiekt przed odbudową, zupełnie niepodobny do dzisiejszej świątyni. Następnie przedstawiono fotografie z badań archeologicznych w obrębie kościoła, by potem ukazać prace przy odbudowie kościoła w latach 1978–1985. Zasadnicza część fotografii jest poświęcona zaprezentowaniu tego miejsca tak, jak wygląda obecnie. To dziesiątki fotografii ukazujących zarówno cały obiekt, jak i jego interesujące fragmenty. Z bliska można także zobaczyć wnętrze świątyni z jej wyposażeniem. Dopełnieniem tych fotografii są podpisy, które zawierają cytaty z Pisma Świętego oraz z ksiąg liturgicznych ukazujące, czym jest świątynia w zamyśle Bożym oraz jakie ma ona znaczenie dla chrześcijanina. Wszystkie podpisy pod fotografiami w albumie są zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim.

Jest to pierwszy album prezentujący kościół pw. św. Wacława w Radomiu. Stał się on dopełnieniem i upamiętnieniem dzieła odzyskania i odbudowy świątyni. Może stać się także cenną pamiątką dla radomian oraz prezentem dla gości, którym z dumą można prezentować to niezwykłe miejsce. Publikacja oficjalnie została zaprezentowana w dzień wspomnienia św. Wacława (28 września) w radomskim kościele na Starym Mieście. (za: ks. dr Michał Krawczyk)