DIECEZJA RADOMSKA
Bp Tomasik: dzięki wierze odzyskaliśmy wolność
- Dzisiaj z wiarą chcemy patrzeć na Polskę i dziękować Bogu za dar wolności - powiedział biskup Henryk Tomasik, który celebrował mszę świętą w radomskiej katedrze z okazji Święta Niepodległości. Liturgia, która była celebrowana w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego.
- Dziękujemy za ludzi, którzy zdobywali dar wolności. W duchu wiary modlimy się o nagrodę wieczną dla tych, którzy oddawali swoje życie za wolność. Naszą historię kształtowali ludzie, którzy podejmowali działania z różnych motywów. Ale jeden z nich był bardzo ważny, czyli duch wiary. To właśnie wiara polskich rodzin, duszpasterzy kształtowała Polaków, wielkich naszych twórców. Dzisiaj dziękujemy za polskie rodziny, które czuwały nad językiem i kulturą - mówił ordynariusz radomski.
Dalej bp Tomasik wspominał ofiarę życia polskich żołnierzy. Mówił, że ojczyzna to ziemia i groby. Dodał, że narody tracąc pamięć, tracą życie. - Dlatego modlimy za tych, którzy oddali swoje życie za wolność naszej ojczyzny - powiedział ksiądz biskup:
Po liturgii odbył się przemarsz uczestników z katedry w kierunku Pomnika Czynu Legionów w Rynku. W programie było wystawienie warty honorowej przy pomniku, złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów oraz wiązanka melodii Orkiestry Wojskowej z Radomia:
Prezydent Radomia Radosław Witkowski
Dzień wcześniej, 10 listopada odbył się tradycyjny Radomski Bieg Niepodległości. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 10 kilometrów.
W Radomiu obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się już kilka dni temu i potrwają do 24 listopada. Cykl listopadowych wydarzeń jest okazją do tego, by przypomnieć, że Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność. Niepodległość została ogłoszona już 2 listopada. Zawiązał się wtedy tzw. Komitet Pięciu i powstała „Republika Radomska”.