DIECEZJA RADOMSKA
Nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa
Będzie mniej biurokracji w przygotowaniu narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Zakłada to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Zacznie on obowiązywać 1 czerwca 2020 roku.
Bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej KEP zaznaczył, że dekret nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian. - Kościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom kanony prawa kanonicznego – powiedział ksiądz biskup:
Ks. dr hab. Leszek Adamowicz podkreślił, że dekret dostosowuje prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki. - Coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych. Duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach - powiedział prof. KUL:
Ks. dr hab. Piotr Majer dodał, że dekret zmierza do tego, by formalności były dialogiem duszpasterza z narzeczonymi. - Duszpasterz powinien mieć odpowiednią wiedzą, by jak najlepiej przygotować narzeczonych do sakramentu, który ma przecież trwać całe życie - stwierdził kapłan:
Celem nowej regulacji z dnia 26 listopada 2019 r., która wejdzie w życie 1 czerwca 2020 r., jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi i nowych przepisów o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, jak również owoców obrad Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny oraz adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia.