DIECEZJA RADOMSKA
Nasza pascha trwa! Wigilia Paschalna w radomskiej katedrze
- Każdy z sakramentów świętych jest kontynuacją tego, co dokonało się podczas chrztu świętego. Dokonuje się ciągłe nasze przechodzenie. Ważne, aby ono trwało - to przejście od człowieka starego, człowieka słabego w kierunku człowieka nowego, człowieka doskonałego - mówił bp Tomasik w homilii podczas Wigilii Paschalnej w radomskiej katedrze.
Pierwszym punktem Wigilii Paschalnej była Liturgia Światła. W tym roku paschał został zapalony przy ołtarzu w obecności asysty liturgicznej i kilku wiernych świeckich.
Kolejną częścią była Liturgia Słowa. Wierni wysłuchali Słowa Bożego ze Starego i Nowego Testamentu. W tej części przy wtórze organów i dzwonów wybrzmiał hymn "Chwała na wysokości Bogu", który wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu został wyłączony z liturgii. Podczas śpiewu na ołtarz wrócił obrus, zapłonęły również świece. Podczas Wigilii Paschalnej wybrzmiewa także uroczyste "Alleluja!"
Liturgii w katedrze przewodniczył i homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. W swoim słowie skierowanym do wiernych wyjaśnił znaczenie paschy. - Pascha to przejście Pana. W Starym Testamencie stało się określeniem przypominającym przejście Izraelitów przez Morze Czerwone i wędrówkę z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Nowy Testament paschą nazywa przejście Pana Jezusa przez bramę śmierci do zmartwychwstania. Biskup Tomasik przypomniał, że biblijne nauczanie o chrzcie świętym również mówi o przejściu. - Chrzest sakramentalny każdego z nas nie jest tylko przeszłością, zapisaną w księgach. Jest sakramentalnym odrodzeniem, które powinno być obecne w całym życiu. Módlmy się, aby wszystkie narody, i aby każdy z nas odrodził się przez wiarę i był prawdziwym uczniem Chrystusa. Słowo "pascha" oznacza także gwałtowne przejście Pana Boga. Jest to także wyprowadzanie kogoś z jednej sytuacji życiowej i wprowadzanie w drugą. Pascha to przejście Boga, który zbawia,i który wyzwala. Otwiera nowe perspektywy, ale domaga się zostawienia tego, co było stare, co było dawne:
- Nasza pascha trwa - to jest ciągłe przechodzenie od rzeczywistości niedoskonałej do rzeczywistości doskonałej - przypominał ks. bp Tomasik:
Biskup polecił także w modlitwie wszystkich walczących z koronawirusem, chorych i objętych kwarantanną.
Kolejnym punktem Wigilii Paschalnej była Liturgia Chrzcielna. Wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Następnie sprawowana była Liturgia Eucharystyczna.
Całości homilii Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika wysłuchać można tutaj:
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/45588-nasza-pascha-trwa-wigilia-paschalna-w-radomskiej-katedrze#sigProGalleria3bb51bab10