Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Powstało Bractwo Dobrej Śmierci

wtorek, 21 kwietnia 2020 10:17 / Autor: Radosław Mizera
Powstało Bractwo Dobrej Śmierci
foto: jclk8888/pixabay
Radosław Mizera

W Radomiu powstało Bractwo Dobrej Śmierci. Jego celem będzie przywrócenie i propagowanie kultury śmierci z perspektywy chrześcijańskiej. Jego członkowie deklarują stałe lub okresowe, pojedyncze lub grupowe, modlitwy w intencji dobrej śmierci.

Asystentem kościelnym bractwa został ks. Andrzej Tuszyński, prezes radomskiej "Arki", jak również proboszcz parafii św. Wacława, która opiekuje się zabytkowym cmentarzem przy Limanowskiego w Radomiu.

- Dzisiaj wiele ludzi często umiera bez sakramentu pojednania i namaszczenia chorych, wielu ludzi umiera w samotności. My chcemy dzisiaj powiedzieć, że trzeba się przygotować do przejścia na drugą stronę – powiedział ks. Tuszyński.

Robert Wiraszka jest lekarzem onkologiem i Kawalerem Maltańskim. Codziennie w swojej pracy rozmawia z rodzinami i pacjentami, którzy w ostatniej chwili życia szukają informacji, jak przygotować się w obliczu śmierci. - Wiele osób pyta, czy prosić księdza, czy wypada. Kolejny powód powołania bractwa to przywrócenie pewnym sensie kultury śmierci z perspektywy chrześcijańskiej. Jeśli Chrystus zmartwychwstał, my też zmartwychwstaniemy. Śmierć to nie koniec – powiedział lekarz-onkolog. Dodał, że łaska śmierci przez większość jest nierozpoznana, niedoceniana, odrzucana, rzadko przyjmowana z wiarą i wdzięcznością.

Bractwo zainaugurowało swoją działalność 19 kwietnia 2020 w Niedzielę Miłosierdzia. Dekret zatwierdzający statut Bractwa oraz swoje błogosławieństwo przekazał ksiądz biskup Henryk Tomasik - ordynariusz diecezji radomskiej.

Link do Bractwa Dobrej Śmierci: https://mostdonieba.pl/bractwo-dobrej-smierci/

Zakon Maltański jest jedną z największych i najbardziej dynamicznych organizacji charytatywnych na świecie. Aktualnie, Kawalerowie Maltańscy oraz Damy poprzez swe liczne dzieła niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych jak również sprawują codzienną opiekę nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Zakon na świecie liczy ok. 12 500 Kawalerów, Dam i Kapelanów.