Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego. Uroczystości w kościele OO. Bernardynów

piątek, 12 czerwca 2020 19:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego. Uroczystości w kościele OO. Bernardynów
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

13 czerwca w kościele Ojców Bernardynów w Radomiu odbędą się uroczystości ku czci św. Antoniego z Padwy. 

Święty Antoni urodził się w Portugalii, był franciszkaninem. Zasłynął jako kaznodzieja i cudotwórca. Szczególną czcią darzył Dzieciątko Jezus. Jego kult jest nadal żywy i rozwija się szczególnie przy klasztorach franciszkańskich. W Radomiu jego krzewicielami są Ojcowie Bernardyni, którzy w każdy wtorek czczą św. Antoniego. 13 czerwca w uroczystość odpustową sprawowane będą Msze św. o godz. 6, 7, 8, 9 i 10. 30 oraz 17 specjalna Msza dla dzieci i o godz. 18. 30. Święty Antoni to nie tylko patron, który pomaga odnaleźć rzeczy zagubione, to również opiekun dzieci i ubogich. Często jest przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus oraz z bochenkiem chleba - mówi o. Stanisław Górka gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Radomiu:

Św. Antoni jest także przedstawiany w ikonografii z białą lilią, dlatego 13 czerwca święci się lilie. Co oznacza ten symbol?:

13 czerwca w kościele Ojców Bernardynów udzielane jest specjalne błogosławieństwo dla dzieci. Każdy z uczestników liturgii otrzyma tez symboliczny Chlebek św. Antoniego, jako zachętę do tego, by praktykować miłość i dzielić się dobrem z potrzebującymi - wyjaśnia gwardian o. Stanisław Górka:

Ojcowie Bernardyni przybyli do Radomia ponad 500 lat temu. To jeden z najstarszych konwentów w Polsce, a kościół i klasztor to najcenniejszy zabytek z XIV wieku w Radomiu. Ojcowie przygotowują się do podjęcia kolejnego etapu prac konserwatorskich. W tym roku planują konserwację polichromii w kaplicy Matki Bożej Anielskiej. Konserwacji mają być też poddane późnogotyckie stalle z XVI wieku ( najstarszy zabytek meblarski w Radomiu!). W planach jest też naprawa mechanizmu zegara na dawnej kaplicy św. Anny i modernizacja systemu monitoringu kościoła.