DIECEZJA RADOMSKA
Biskup z Grodna w Skrzyńsku
Bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna będzie przewodniczył Mszy świętej z okazji 16. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku. Uroczystość odbędzie się 8 września. Początek o godzinie 11.00 koncertem ku czci Najświętszej Maryi Panny w wykonaniu Eleni. W południe celebrowana będzie Eucharystia.
Od dwunastego wieku w Skrzyńsku znajduje się słynący z cudów i licznych łask obraz Matki Bożej. Od 2001 r. Matka Boska Staroskrzyńska jest patronką Komendy Stołecznej w Warszawie. Wizerunek maryjny czczony jest również jako Matki Pięknej Miłości.
Obraz był koronowany we wrześniu 1998 roku przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Średniowieczny, gotycki wizerunek ofiarował w XII w. Piotr Dunin, tutejszy legendarny dziedzic, przybyły z Danii na zaproszenie Bolesława Krzywoustego. Był fundatorem 77 świątyń w Polsce. W 2001 roku obraz został skradziony. Kilka dni na trop wizerunku wpadli funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, po anonimowym telefonie na infolinię "Zatrzymać Przemoc". Wizerunek Matki Bożej odnalazł się w Warszawie, ale już bez koron.
W skrzyńskim sanktuarium maryjnym powstała Polska Droga Krzyżowa. Przy każdej plenerowej stacji zostały umieszczone w formie napisów najważniejsze wydarzenia z dziejów kraju m.in. chrzest Polski, zjazd Gnieźnieński, czy najazd Tatarów na Polskę.
Początki kultu Matki Bożej w Skrzyńsku wiążą się z postacią Dunina. Jak pisze Jan Długosz - żona księcia Władysława skazała Dunina na karę obcięcia języka i pozbawienia wzroku. Modląc się przed obrazem Maryi, odzyskał on wzrok i mowę. Od tego czasu odnotowano wiele cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Staroskrzyńskiej. W czasie konserwacji obrazu (1991-1992) okazało się, że pod obecnym wizerunkiem znajduje się inny, najprawdopodobniej z XII wieku.