Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II: nie zgadzamy się na niszczenie i zakłamywanie spuścizny św. Jana Pawła II

piątek, 11 grudnia 2020 14:04 / Autor: Radosław Mizera
Rodzina Szkół im. Jana Pawła II: nie zgadzamy się na niszczenie i zakłamywanie spuścizny św. Jana Pawła II
Fot. Twitter / JasnaGora/News
Radosław Mizera

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, która ma swoją siedzibę w Radomiu, stanęła w obronie swojego patrona. W liście otwartym czytamy, że tradycyjny system wartości, oparty na chrześcijaństwie, które leży u podstaw naszej kultury, jest coraz częściej kwestionowany. W ostatnich tygodniach w polskich i zagranicznych mediach pojawiła się fałszywa kampania przeciwko papieżowi-Polakowi. Sprawa dotyczy watykańskiego raportu ws. byłego kardynała McCarricka i interpretacji jakoby papież-Polak miał tuszować pedofilię w Kościele.

W liście otwartym nauczyciele i pracownicy ponad tysiąca placówek oświatowych w Polsce, które obrały za swojego patrona św. Jana Pawła II napisali, że czują się w obowiązku zabrać głos wobec coraz częstszych prób podważania autorytetu papieża-Polaka. Nie zgadzają się także na niszczenie i zakłamywanie spuścizny św. Jana Pawła II.

- Jan Paweł II był - jak to sam określił - orędownikiem cywilizacji życia. Przestrzegał przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą świat pozbawiony duchowych wartości opartych na Dekalogu i prawach naturalnych. Największą uwagę zwracał zawsze na rodzinę – jako tę, która stanowi podstawę społeczeństwa. W niej upatrywał źródeł wszystkiego, co dla każdego człowieka najważniejsze – szacunku, miłości, bezpieczeństwa, głębokiej wiary - czytamy w liście.

Grono pedagogiczne stwierdził także, że Karol Wojtyła to postać, do której rodzice, nauczyciele i wychowawcy odwołują się w trudnym dziele wychowania młodych ludzi. Stwierdza też, że próby przypisywania mu zaniedbań, w tym tuszowania skandali obyczajowych, mogą przynieść niepowetowane straty na polu formowania postaw nowych pokoleń.

- Zgodnie z nauczaniem i przykładem życia Patrona powierzone nam dzieci i młodzież wychowujemy w duchu szacunku do drugiego człowieka, uczymy brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Dbamy o rozwój ich talentów i pasji. Dokładamy starań, by ukształtować wrażliwych, miłujących Ojczyznę młodych Polaków. Bezsprzecznie każdemu człowiekowi – niezależnie od jego przekonań – przysługuje prawo do wyrażania siebie i swoich poglądów. Chcemy wolności słowa, chcemy wolności światopoglądowej, chcemy ścierania się postaw i sposobów widzenia świata. Nie dajemy przyzwolenia na to, by otwartość na inność była jednoznaczna z burzeniem naszego systemu – postrzeganych jako tradycyjne – wartości. Nie zgadzamy się na niszczenie i zakłamywanie spuścizny św. Jana Pawła II - napisała Społeczna Rada Rodziny Szkół im. Jana Pawła.

Sygnatariusze listu piszą też, że coraz wyraźniejszy atak na chrześcijańskie podstawy życia społecznego w Polsce sprawia, że bardziej niż dotąd potrzebujemy cieszących się szczególnym uznaniem i poważaniem osób, do których można się odwoływać. - Przeżywamy głęboki kryzys autorytetów. - Wielu spośród tych, którym ufaliśmy, okazało się tego zaufania niegodnymi. Szczególnie bolesne są doniesienia o skandalach obyczajowych, a nawet przestępstwach kryminalnych niektórych ludzi Kościoła, także tych pełniących eksponowane funkcje i zajmujących w nim wysokie stanowiska.W tej sytuacji bardzo ważne jest, aby w słusznej krytyce, ocenie postaw i zachowań nie pogrzebać zaufania i dumy z tych, którzy byli i są szlachetnymi, oddanymi Bogu i ludziom - czytamy w liście Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce.

Celem Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża z Polski jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II. Idea zrodziła się w 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Rodzinne współdziałanie daje możliwość wspólnego pogłębiania wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń i umożliwia poznawanie regionalnych kultur. Obecnie coraz liczniej powstają diecezjalne Rodziny Szkół Jana Pawła II.