DIECEZJA RADOMSKA
Wiele małżeństw z powodu pandemii przeżywa problemy komunikacyjne
- Pandemia pokazuje, że wiele małżeństw przeżywa kryzys i nie zawsze potrafi sobie z nimi poradzić – powiedziała Kamila Rzepka z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej. Tylko w roku 2020 w ramach pracy Specjalistycznej Poradni Rodzinnej „Domowe Ognisko” udzielono 636 porad dla małżeństw. Głównymi problemami, z którymi spotykali się specjaliści była m.in. niewłaściwa komunikacja między małżonkami oraz rodzicami a dziećmi.
W piątek, 19 marca papież Franciszek zainaugurował Rok Rodziny „Amoris Laetitia – radość miłości”. Przeżywany czas ma służyć pogłębionej refleksji nad ewangeliczną wizją rodziny oraz wartością ludzkiego życia. Rozmawialiśmy o tym z Kamilą Rzepką z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.
- Kryzysy były, są i powiem więcej, są potrzebne do tego, by małżonkowie wzrastali w tej miłości. Ale z drugiej strony pandemia pokazała, że wiele małżeństw przeżywa kryzys i nie zawsze potrafi sobie z nim poradzić – powiedziała Kamila Rzepka.
Do Specjalistycznej Poradni Rodzinnej „Domowe Ognisko” zgłaszają się małżeństwa, które w czasie pandemii, czy kwarantanny musiały być ze sobą przez 2 czy 3 tygodnie i stwierdzały, że nie mają o czym ze sobą rozmawiać. - To problemy wynikające z braku komunikacji. Wyzwaniem dla nas jest wspieranie małżonków w uczeniu na nowo tych relacji. Nigdy nie jest za późno, by uczyć się, patrzyć na drugą osobę jako dar, a nie tylko przez pryzmat robienia zakupów, czy opłacaniu rachunków – powiedziała Kamila Rzepka, która była gościem Radia Plus Radom.
Dodaje, że praktyka pokazuje, że ten problem dotyczy wszystkich małżeństw, tych z małym stażem, ale i tych, które doświadczają tzw. "pustego gniazda". - A więc tych związków, kiedy dzieci wyprowadzają się z domu, idą na studia, czy zakładają swoje rodziny, a ich rodzice przestają ze sobą rozmawiać, bo nie pielęgnowali swoich więzi i komunikacji między sobą. Dlatego tak ważne jest, by zawsze, nie tylko z racji trwającego Roku Rodziny wykorzystać każdą chwilę na pogłębianie relacji w małżeństwie, rodzinie. Cieszymy się, że papież Franciszek zachęca do pogłębiania właśnie tych relacji w małżeństwach – powiedziała Kamila Rzepka.
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna „Domowe Ognisko” w Radomiu funkcjonuje w ramach Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Radomiu. Celem jej działalności jest pomoc osobom, małżeństwom i rodzinom w wychodzeniu z kryzysowych sytuacji. Udzielane jest wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i prawne. Prowadzona jest terapia indywidualna, małżeńska, rodzinna oraz organizowane są grupy wsparcia. Prowadzone są także kursy, szkolenia i konferencje, ukazujące wartość małżeństwa i rodziny w perspektywie dobra małżonków, dzieci i krewnych.
W ramach pracy w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej „Domowe Ognisko” w roku 2020 w bezpośrednich rozmowach udzielono 636 porad. Ponadto udzielono 30 porad drogą elektroniczną i około 90 porad drogą telefoniczną. Z porad skorzystało 328 osób, w tym 53 małżeństw i 18 rodzin. Przeprowadzono 122 terapii indywidualnych i 18 terapii rodzinnych.
Głównymi problemami, z którymi spotykali się poszczególni specjaliści były: niewłaściwa komunikacja między małżonkami oraz rodzicami a dziećmi; uzależnienia: alkohol, narkotyki, hazard, Internet; przemoc fizyczna, ekonomiczna, psychiczna, seksualna wobec współmałżonka, dzieci, czy też nieradzenie sobie ze stresem oraz problemy związane z przebywaniem w domu w czasie epidemii COVID-19.
Z Kamilą Rzepką, rozmawiał Radosław Mizera: