Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Początek Triduum Paschalnego

środa, 31 marca 2021 13:08 / Autor: Radosław Mizera
Początek Triduum Paschalnego
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 1 kwietnia, rozpoczynamy obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

- To jest wyjątkowy czas, abyśmy potrafili z całą wrażliwością przejść przez te kolejne etapy, które dają nam szansę przyjąć, to co jest tajemnicą wiary - powiedział biskup radomski Marek Solarczyk:

- W tych dniach świętujemy najważniejsze momenty z życia Jezusa Chrystusa - dodaje liturgista ks. Tomasz Herc:

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Przed południem celebrowana jest w katedrach Msza Krzyżma, podczas której biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.

Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Centralnym wydarzeniem liturgii jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem".

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św. W sobotę zapala się paschał - świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Kapłan żłobi też znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę.

Radio Plus Radom przygotowuje transmisje liturgii Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego:

W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze Opieki NMP będzie przewodniczył ks. biskup-senior Henryk Tomasik w koncelebrze z bp. Markiem Solarczykiem.

W Wielki Piątek, Liturgii Męki Pańskiej w katedrze o godzinie 18.00 będzie przewodniczył ksiądz biskup Piotr Turzyński.

W Wielką Sobotę Wigilii Paschalnej w katedrze o godzinie 20.00 będzie przewodniczył ksiądz biskup Marek Solarczyk.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego ksiądz biskup Marek Solarczyk będzie przewodniczył Eucharystii w kościele katedralnym o godzinie 12.30 w intencji diecezji radomskiej.