Wydarzenia
Sanepid ostrzega pielgrzymów przed wścieklizną
Radomski Sanepid ostrzega pątników przed wścieklizną. Instytucja wysłała w tej sprawie pismo do przewodników grup pielgrzymkowych. Poprosiła także księży o poinformowanie uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę o ewentualnym niebezpieczeństwie dotyczącym zakażenia wirusem wścieklizny.
Dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu poinformowała, że w województwie mazowieckim odnotowano w ostatnim okresie aż 20 przypadków wścieklizny, z czego 4 w okolicach Radomia. Jedno zdarzenie dotyczyło dziecka, które zostało ugryzione przez kota. 30 osób, które mogło mieć kontakt ze zwierzęciem otrzymało szczepionkę przeciw wściekliźnie.
- Odnotowujemy przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich i domowych w województwie mazowieckim, w tym na terenie Radomia jak i powiatu radomskiego, co jest szczególnie ważne przy przechodzeniu pielgrzymki przez lasy oraz pola - czytamy w liście do przewodników grup pielgrzymkowych.
Głównym rezerwuarem wirusa wścieklizny są zwierzęta dzikie i domowe (psy, wilki, lisy, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty). Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt.
Okres inkubacji trwać może 3-8 tygodni, a po nim pojawiają się objawy takie jak: bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt.
Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę wyjdzie 6 sierpnia.