Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Aktualność testamentu

niedziela, 20 października 2013 11:07 / Autor: Radosław Mizera
Aktualność testamentu
Radosław Mizera

Życie i postawa ks. Popiełuszki jest zobowiązaniem dla wszystkich Polaków - powiedział ks. dr Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana na radomskim Idalinie, który w sobotę wieczorem celebrował Mszę świętą w intencji Ojczyzny.

W kościele powstaje panteon polskich świętych i błogosławionych. Po liturgii wierni mogli ucałować relikwii bł. kapłana męczennika. 19 października, obchodzone było liturgiczne wspomnienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz 29. rocznica jego męczeńskiej śmierci.

W homilii ks. Jędrzejewski mówił o aktualności i świadectwie życia ks. Jerzego Popiełuszki. Mówił, że postawa błogosławionego jest zobowiązaniem dla wszystkich Polaków. Dodał, że świadectwo życia niezłomnego kapłana jest jeszcze bardziej aktualne i przejmujące dzisiaj niż w czasach komunistycznego totalitaryzmu. - Aktualne jest wołanie o miłość do Ojczyzny, o ochronę dzieci nienarodzonych oraz ochronę praw pracowniczych. Ks. Jerzy pozostawił nam testament, aby zło dobrem zwyciężać. Dzisiaj zło przybiera inne formy niż kiedyś, ale broń jest ta sama, czyli dobro. Nie daj się zwyciężyć złu nawet jeśli jest ubrane w szaty poprawności polityczności, nazywaj zło po imieniu, nawet jeśli oskarżą nas o brak tolerancji - mówił ks. Andrzej Jędrzejewski.

W kościele św. Stefana w Radomiu ma być w przyszłości sanktuarium polskich świętych i błogosławionych. Są już relikwie św. Stanisława Kostki, bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Relikwie są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia "Ołtarza Ojczyzny". Kościół zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły świątyni na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski.

Bł. Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, służby zdrowia, ludzi chorych, ubogich i prześladowanych. Jako rezydent przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (1980-1984) wsławił się odprawianiem Mszy św. za Ojczyznę. W trudnym okresie dziejów Ojczyzny wszystkich ludzi, bez wyjątku, obejmował pasterską miłością nawołując do pojednania, aby zło dobrem zwyciężać. Zamordowany został za wiarę i Kościół przez oficerów Służby Bezpieczeństwa 19 września 1984. Od chwili śmierci cieszy się wyjątkową czcią wiernych. Do jego grobu przybyło ponad 18 milionów ludzi, w tym papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI. Beatyfikowany był w Warszawie w niedzielę 6 czerwca 2010 r.