Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Pamięci radomian straconych przez Niemców w 1942 roku

środa, 13 października 2021 12:44 / Autor: Elżbieta Warchoł
Pamięci radomian straconych przez Niemców w 1942 roku
foto: st. kpr. Paweł Tumidajewicz
Elżbieta Warchoł

Stracono 50 mieszkańców Radomia, w tym aż 11 członków rodziny Winczewskich. To był odwet niemieckich okupantów za odnaleznienie przez nich  produkowanych konspiracyjnie przez polskich pracowników fabryki, pistoletów „VIS”. Od 12 do 15 października 1942 roku Niemcy przeprowadzili w Radomiu i okolicach cztery pokazowe egzekucje. Przez powieszenie stracono 50 osób.

W rocznicę tamtych wydarzeń, we wtorek, 12 październka w kościele garnizonowym w Radomiu sprawowana była Msza święta. Liturgii w intencji ofiar egzekucji, ze szczególnym uwzględnieniem zabitych z rodzin Winczewskich i Kozerskich przewodniczył ks. mjr Łukasz Józef Hubacz. W modlitwie uczestniczyła także Bożena Winczewska, której stracono najbliższych. W chwili dramatu miała zaledwie trzy miesiące - informuje st. kpr. Paweł Tumidajewicz.

.Na zakończenie liturgii Roman Polak przedstawił historyczny obraz tamtych wydarzeń. Miały one związek z niemieckimi represjami w Radomiu i okolicach. Pod koniec września 1942 r. na stacji kolejowej w Rożkach doszło do wymiany ognia między żołnierzami AK i patrolem niemieckiej policji bezpieczeństwa. Na miejscu walki okupanci znaleźli dwa pistolety „VIS”, zmontowane nielegalnie przez pracowników w radomskiej Fabryce Broni dla celów konspiracyjnych.

Jak się okazało broń posiadała numer seryjny identyczny z wyprodukowanymi w legalnej produkcji na potrzeby Niemców. W następnych dniach Niemcy przeprowadzili w Radomiu i okolicach aresztowania, zatrzymując blisko 100 osób  - w większości zaangażowanych w działalność konspiracyjną, w tym m.in.  członków rodziny Winczewskich i Kozerskich, a także pracowników Fabryki Broni w Radomiu, a także inne osoby podejrzane o działalność szkodliwą wobec okupanta - relacjonuje st. kpr. Paweł Tumidajewicz.