Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Marek Solarczyk zawierzył Skarżysko Matce Bożej Miłosierdzia

piątek, 12 listopada 2021 20:12 / Autor: Radosław Mizera
Bp Marek Solarczyk zawierzył Skarżysko Matce Bożej Miłosierdzia
Radosław Mizera

Biskup Marek Solarczyk poprowadził wieczorem, 12 listopada Procesję Zawierzenia ulicami Skarżyska-Kamiennej. Odbywa się ona w rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia patronką miasta. Dokonał tego św. Jan Paweł II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. W trakcie piątkowych uroczystości wprowadzono do kościoła relikwie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r.

Procesja przeszła Aleją Niepodległości, Piłsudskiego, Norwida i Promenadą Ostrobramską. Obraz był niesiony tylko przez reprezentantów kilku grup modlitewnych działających przy sanktuaryjnej parafii.

- Naszym udziałem w tej procesji chcemy powiedzieć „TAK” Matce Bożej. Naszą miłość do Niej i pragnienie uczenia się zawierzenia Bogu będziemy wyrażać modlitwą różańcową i świadectwem wiary. Prośmy o cud przemiany w naszej małej ojczyźnie, abyśmy myśleli i działali z Bogiem i Jego mocą – modlił się ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium maryjnego, które jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce.

Następnie w Bazylice Mniejszej Matki Bożej Ostrobramskiej była sprawowana msza św. pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka, w trakcie której ponowiono zawierzenie skarżyszczan swojej Patronce.

W homilii bp Marek Solarczyk mówił, że „Maryja jako Matka Miłosierdzia jest naszą nadzieją”

- Chcemy przeżyć akt ponownego zawierzenia naszego miasta Matce Bożej Miłosierdzia. Jesteśmy tutaj po to, aby odnowić to nasze zawierzenie, prosząc Boga o opiekę Maryi dla każdego z nas – mówił ksiądz biskup Marek.

- Stajemy i prosimy Maryjo, bądź Arką Przymierza dla nas, Arką zbawienia, Arką pełną łaski Boga. Ważne jest, aby te słowa zabrzmiały w naszych duszach – mówił dalej bp Solarczyk.

W procesji uczestniczyli licznie wierni. Podkreślają, że udział w tym wydarzeniu był świadectwem wiary. - Każde wyjście do przestrzeni publicznej jest potężnym świadectwem wiary. To piękne, gdy mężczyźni brali na swoje ramiona obraz z wizerunkiem maryjnym. Pokazujemy innym, że idziemy przez życie z Matką Bożą – mówili uczestnicy Procesji Zawierzenia:

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu Ordynariuszowi Diecezji Radomskiej biskupowi Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. W dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej. Ukochał ją i „zabrał w sercu”, w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny – bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo pragnął, by imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej.

22 października 1989 roku kard. Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji wizerunku Matki Bożej. Obraz jest darem bp. Edwarda Materskiego, a namalowała go wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu odbyła się 2 lipca 2005 r. Wyróżnieniem dla tego miejsca jest utworzenie 17 maja 1992 roku Kapituły Ostrobramskiej. Tego dnia zostały sprowadzone do sanktuarium relikwie św. Rafała. 7 stycznia 2014 roku sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej dekretem papieża Franciszka. Uroczysta liturgia połączona z odczytaniem dekretu papieskiego odbyła się 25 października 2014 roku.