DIECEZJA RADOMSKA
Pierwsze syntezy zespołów synodalnych w diecezji radomskiej
W parafiach, wspólnotach czy grupach formacyjnych w diecezji radomskiej odbywają się spotkania zespołów synodalnych – poinformował ks. Piotr Walkiewicz, diecezjalny koordynator Synodu Biskupów. Ostateczny termin nadesłania syntez końcowych mija 15 maja 2022 roku.
Ks. Piotr Walkiewicz zwrócił uwagę, że Synod Biskupów jest nowością w Kościele katolickim. - Tym razem Synod został rozciągnięty na dwa lata. Wszystko po to, aby najpierw wsłuchać się w głos Ludu Bożego. Ten głos stanie się następnie źródłem do dyskusji nad dokumentem roboczym dla Synodu – powiedział ks. Walkiewicz, który był gościem Radia Plus Radom.
W ubiegłym roku zostały przekazane materiały do parafii, ruchów, czy grup formacyjnych celem powołania zespołów synodalnych. Następnie zostali wyłonieni koordynatorzy zespołów synodalnych. Odbyły się spotkania z liderami ruchów i duszpasterstw parafialnych oraz konsultacje synodalne. Ruszyła również strona internetowa poświęcona pracom synodalnym w diecezji radomskiej.
- Cieszymy się z otrzymania pierwszych syntez przygotowanych przez zespoły synodalne. W pracach uczestniczą nie tylko ruchy i grupy formacyjne, ale również zgromadzenia zakonne czy wdowy konsekrowane. W ostatnim czasie odbyły się spotkania konsultacyjne, w trakcie których zgłaszane były trudności czy wątpliwości w pracach zespołów synodalnych – powiedział ks. Piotr Walkiewicz.
Przypomnijmy, że Kościół radomski w połowie października ubiegłego roku włączył się w prace Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. - To jest ten wyjątkowy czas, wezwanie i zobowiązane, abyśmy potrafili przeżyć tajemnice wspólnoty, prawdziwej, głębokiej, otwartej, ufnej wspólnoty, która rozpoczyna refleksję nad swoją misją i życiem, zaczyna od trwania przy Tobie. Zaczyna od tego, co nazywamy wołaniem o Ducha Świętego, a przede wszystkim o wrażliwość serca i duszy – modlił się wówczas w radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk.
Tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata od października tego roku do października 2023 roku.