DIECEZJA RADOMSKA
W Kościele radomskim szafarze pełnią posługę w co trzeciej parafii
W diecezji radomskiej potrzebni są nadzwyczajni szafarze komunii świętej. Zdaniem księdza Tomasza Herca, diecezjalnego duszpasterza szafarzy, przybywa dzisiaj osób starszych i chorych, które mają problemy z dotarciem do kościoła. Niewykluczone, że z powodu malejącej liczby kapłanów, szafarze będą również bardziej potrzebni w parafialnym duszpasterstwie.
W Kościele radomskim szafarze pełnią posługę w co trzeciej parafii. Pierwszy kurs odbył się w 2005 roku, który ukończyło 74 szafarzy i 6 sióstr zakonnych. Obecnie w diecezji radomskiej posługuje 210 szafarzy.
- Uważam, że w każdej parafii powinni być szafarze. Dzisiaj ich posługa kojarzy się z mężczyznami, którzy udzielają komunię świętą w czasie niedzielnej mszy świętej. Natomiast ich podstawowych zadaniem jest zanoszenie Jezusa w Eucharystii do osób chorych, którzy z różnych powodów do kościoła nie mogą przyjść – powiedział ks. Herc.
- Trwa pandemia. Przybywa osób starszych i chorych, dlatego misja i posługa szafarzy jest wciąż aktualna. Być może w przyszłości będzie ona potrzebna w parafiach z powodu zmniejszającej się liczby kapłanów – dodał diecezjalny duszpasterz szafarzy.
Od 17 lat szafarzem jest Dariusz Składanek z parafii św. Pawła Apostoła w Radomiu. Jest absolwentem studiów teologicznych. Jego marzeniem jest, by zostać diakonem stałym. - Początki mojej posługi związane są odejściem do domu Ojca św. Jana Pawła II. To był 2005 rok. Tak się złożyło, że w czasie naszych rekolekcji odczytaliśmy naszą misję, czyli pójście do chorych – wspomina Dariusz Składanek, przewodniczący szafarzy w diecezji radomskiej.
Dodaje, że „zanoszenie komunii do chorych to ciągłe spotkanie z Chrystusem”. - Tak, jak apostołowie szli za Jezusem, tak my dzisiaj za Nim podążamy, dając jednocześnie świadectwo wiernych udając się z komunią świętą do ludzi chorych - powiedział Dariusz Składanek.
Kandydatem na szafarza może być mężczyzna pomiędzy 35. a 65. rokiem życia. Musi spełniać szereg kryteriów, m.in. odbyć specjalne przygotowanie liturgiczno-teologiczne, odznaczać się pobożnością i poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych.
Kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej wyznacza proboszcz, który dostrzega taką potrzebę w parafii.
W diecezji radomskiej kurs dla szafarzy jest organizowany co dwa lata.