DIECEZJA RADOMSKA
7. rocznica sakry biskupa Piotra Turzyńskiego
7. rocznicę przyjęcia święceń biskupich obchodzi dziś, 28 lutego biskup Piotr Turzyński. Podczas porannej Mszy św. w radomskiej katedrze wierni modlili się w Jego intencji.
Uroczystościom w radomskiej katedrze 28 lutego 2015 roku przewodniczył abp Celestino Migliore. Biskup Piotr Turzyński jest biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i wikariuszem generalnym Kurii Diecezji Radomskiej. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski od 2018 roku, Komisji Nauki Wiary oraz delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.
Jego dewizą jest hasło: 'Kościół Matka – Matka Kościoła”.
Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1988 roku w konkatedrze radomskiej z rąk bp. Edwarda Materskiego. W 1989 r. rozpoczął studia patrystyczne w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. W 1992 r. rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Po powrocie do Polski został mianowany przez bp. Edwarda Materskiego ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i wykładowcą patrologii, wstępu do teologii i teologii duchowości.
Ks. Piotr Turzyński jest współtwórcą spotkań dla młodzieży Radomia i okolic nazywanych „Kuźnią Młodych”. Organizował Apele Młodych i Diecezjalne Dni Młodzieży w Kałkowie-Godowie oraz w Turnie koło Białobrzegów.
W Roku Wiary w Radiu Plus Radom głosił cotygodniową audycję z cyklu „Ucho igielne”, której przedmiotem była wiara poetów. Potem prowadził felietony pod tytułem „Sól ziemi” z mocnym akcentem na nauczanie św. Jana Pawła II.
Szczególnym przedmiotem zainteresowań naukowych bp. Piotra Turzyńskiego są Orygenes, św. Augustyn z Hippony oraz Ojcowie pustyni. Ma tytuł doktora habilitowanego. Bp Piotr Turzyński jest miłośnikiem Fiodora Dostojewskiego oraz J. R. R. Tolkiena i literatury fantasy. Lubi teatr i film, muzykę irlandzką i poezję śpiewaną. Gra na gitarze, kocha góry oraz jeździ na nartach i gra w siatkówkę.
Polecajmy Jego dalszą służbę Kościołowi radomskiemu opiece Maryi Matce Kościoła.