Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Środa Popielcowa - dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie

środa, 02 marca 2022 07:44 / Autor: Monika Nowakowska
Środa Popielcowa - dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie
depositphotos.com
Monika Nowakowska

Na Ukrainie trwa wojna, z rąk rosyjskich żołnierzy giną niewinne osoby, a my właściwie nie możemy nic zrobić, czujemy się bezradni. Jednak mamy kilka możliwości, by wspomóc Ukraińców w tym trudnym dla nich czasie.

Papież Franciszek apelował do nas, aby pierwszy dzień Wielkiego Postu – środa popielcowa stała się dniem postu i modlitwy w intencji pokoju. 

W moim sercu odczuwam wielkie cierpienie z powodu pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. Pomimo wysiłków dyplomatycznych minionych tygodni, otwierają się scenariusze coraz bardziej niepokojące. Podobnie jak ja, wielu ludzi na całym świecie odczuwa udrękę i niepokój. Po raz kolejny pokój wszystkich jest zagrożony przez interesy partykularne – mówił papież Franciszek.

Zaapelował również do polityków o podjęcie poważnego rachunku sumienia przed Bogiem, który wzywa do pokoju, a nie wojny. Błagam wszystkie zaangażowane strony, aby powstrzymały się od jakichkolwiek działań, które spowodowałyby jeszcze większe cierpienie mieszkańców, zaostrzając współistnienie między narodami i dyskredytując prawo międzynarodowe – podkreślał.

Na koniec papież zaapelował do wszystkich wierzących i niewierzących o podjęcie postu i modlitwy w intencji pokoju. Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny – powiedział Franciszek.

 

Czas Wielkiego Postu zakłada, że coś z siebie dasz, że przemienisz swoje serce. Teraz masz ku temu jedyną i niepowtarzalną okazję. Nasi sąsiedzi potrzebują naszego wsparcia także finansowego i materialnego. Dlatego jeśli tylko możesz – wpłać określone środki na konta sprawdzonych fundacji, które przekażą je tym najbardziej potrzebującym. W każdym kościele jutro będą zbierane ofiary do puszek na pomoc Ukrainie. 

 

Uczyńmy rozpoczynający się czas pokuty i nawrócenia czasem wielkiej modlitwy za pokój na świecie. Każdego dnia Wielkiego Postu stańmy pod krzyżem Chrystusa, kontemplując Jego rany, rozważając Jego Mękę, każdego dnia módlmy się powtarzając: “Dla Jego bolesnej Męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Wraz ze stojącą pod krzyżem Maryją powierzmy Jemu najtrudniejsze sprawy, konflikty, ofiary wojny, prosząc o pokój dla całego świata.

 

Cały czas wojny rosyjsko-ukraińskiej to jedno wielkie wyzwanie – szczególnie dla Ukraińców. To swego rodzaju sprawdzian z człowieczeństwa. Wśród twoich bliskich lub dalszych znajomych z pewnością są Ukraińcy lub ci, którzy Ukraińców dobrze znają. To osoby dokładnie takie jak my, z tym że dotknięte bardzo trudnymi doświadczeniami. Jedni dopiero opuścili bombardowany kraj, inni z bólem serca obserwują kadry z opustoszałych miast Ukrainy, a jeszcze inni w ojczyźnie pozostawili swoich bliskich, z którymi obecnie próbują się skontaktować. Dlatego w Wielkim Poście poświęć czas tym, którzy najbardziej go potrzebują. 

Być może wielu spośród Ukraińców będzie potrzebowało twojej obecności – krótkiej rozmowy, albo po prostu chwili milczenia w towarzystwie drugiej osoby. Dlatego przez zbliżające się 40 dni postu postanów, że będziesz reagował, gdy dostrzeżesz, że ktoś potrzebuje twojej obecności.